VTB Liga, 18. hét: Simán verte a Zenit a CSZKA-t

Az All-Star hétvégét követően újra kiéleződött az alapszakasz-győzelemért zajló harc a VTB Ligában, miután a Loko, a Himki és a Kazany is hozta a maga meccsét, a Zenit pedig nagy bravúrgyőzelmet aratott a címvédő és listavezető CSZKA Moszkva felett.

Kalev/Cramo (észt, 4-12) – Nyizsnyij Novgorod (orosz, 5-10) 87-91

A hétvégi All-Star gála után két nappal a két közvetlen rivális, a meccs előtt egyaránt 4-4 győzelemmel álló Kalev és Nyizsnyij Novgorod csapott össze először egymással. A találkozó aztán jóval simább lett, mint amit a végeredmény mutat, hiszen az oroszok végig vezetve szerezték meg szezonbeli első idegenbeli sikerüket. A negyedik negyed közepénél még mindig 13 ponttal vezettek a vendégek, a Kalev aztán feljött az utolsó másodpercekben 3-ra, ám a Nyizsnyij legjobbja, Dijon Thompson (20/3 pont, 8 lepattanó) büntetőjével nem maradt izgalom a végére. Thompson mellett Ivan Strebkov (19/9 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) játszott még nagyon jól az oroszoknál, az észtek oldalán pedig Demonte Harper (22/15 pont, 7 gólpassz, 6 lepattanó) és Rain Vaideman (22/6 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) emelkedtek ki.

Avtodor Szaratov (orosz, 5-11) – Himki Moszkva (orosz, 12-3) 109-118

A VTB Liga történetének legtöbb pontot hozó meccsét játszotta egymással az Avtodor és a Himki Moszkva, hiszen ezzel a 227 ponttal az eddigi 225-ös rekordot adták át a múltnak a csapatok. Ebből a hatalmas tűzijátékból aztán az esélyeknek megfelelően a Himki jött ki jobban végül, de az Avtodor alaposan megnehezítette a moszkvaiak dolgát. Hiába játszott ugyanis szinte végig előnyben az E.J. Rowland (27 pont, 8 gólpassz, 5 lepattanó, 15/12 mezőnyből), Alexej Shved (24/12 pont, 12 gólpassz, 7 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Marko Todorovics (18 pont, 11/9 mezőnyből) vezette Himki, a szaratoviak hősies játékkal 105-107-re feljöttek a végjáték előtt. A tűzbejött hazai közönség előtt kissé megzavarodtak a vendégek, ám ekkor négy támadólepattanót is leszedtek, aminek a végén Shved végül megcsinálta a meccset eldöntő hárompontos játékot. Az Avtodorban Nick Minnerath (23/3 pont, 6 gólpassz), Vince Hunter (22 pont, 8 lepattanó) és Jevgenyij Kolesnyikov (21/15 pont, 4 lepattanó, 5/5 tripla) is nagyszerűen teljesítettek.

Lokomotiv Kubany (orosz, 13-2) – Asztana (kazah, 6-10) 67-59

Néhány órával azután, hogy megdőlt a liga pontcsúcsa, a Lokomotiv és az Asztana egy azzal épp ellenétes, roppant pontszegény meccset játszott egymással. A Lokónak ráadásul alaposan meg kellett küzdenie a papírforma-sikeréért, hogy folytathassa immár 13 meccsesre nyúló győzelmi szériáját. Az Asztana ugyanis 11-2-vel kezdte az összecsapást, a harmadik negyedben pedig még mindig 50-42-re vezettek. A Loko aztán alaposan összekapta védekezését, elkezdtek felzárkózni, majd a kazahokat a záró játékrész első öt percében dobott pont nélkül tartották és végül bedarálták ellenfelüket. A krasznodariak és a mezőny legjobbja kimagaslóan a hibátlanul dobó Kevin Jones (22 pont, 5 lepattanó, 10/10 mezőnyből) volt az oroszoktól.

Nyizsnyij Novgorod (orosz, 5-11) – UNICS Kazany (orosz, 11-5) 98-112

Quino Colom (26/12 pont, 15 gólpassz) parádés dupla-duplájával a főszerepben a harmadik negyedben eldöntötte a Kazany a Nyizsnyij Novgorod elleni idegenbeli fellépését. Az első félidőben még fej-fej mellett haladtak a csapatok, a harmadik játékrészben aztán 37 pontot szórtak a tatárok, innentől pedig zsebben volt nekik a mérkőzés, végül pedig a klub történetének második legtöbb pontját szerezve 112 egységig jutottak. Colom mellett több kiváló teljesítmény is akadt vendégoldalon, rajta kívül még négyen is eljutottak 16 pont fölé, így Coty Clarke (21/15 pont, 6 lepattanó, 3 labdaszerzés, 8/8 mezőnyből), Latavious Williams (20 pont, 5 lepattanó, 9/8 mezőnyből), Keith Langford (17/3 pont, 5 gólpassz) és Art Parakhoszki (16 pont, 7/6 mezőnyből) is. A Nyizsnyij legeredményesebbje Tomislav Zubcic (22/15 pont, 4 gólpassz) lett.

Zenit Szentpétervár (orosz, 13-3) – CSZKA Moszkva (orosz, 14-2) 90-77

Három hónappal azután, hogy a klub történetének legnagyobb vereségét szenvedte el a Zenit a CSZKA-tól (105-56), a szentpéterváriak most hatalmas győzelmet arattak a címvédő felett, amivel újra teljesen nyílt lett az első helyért zajló harc. A meccs egyébként valószínűtlenül sima volt, 6-10 után a Zenit első osztályú védekezéssel rukkolt elő, és az első játékrész végén már 23-16-ra, a félidőben pedig 50-35-re vezettek a hazaiak. Fordulás után aztán már 23 pont is volt a Zenit előnye, ez pedig nem az a meccs volt a CSZKA számára, amit meg tudtak volna fordítani. Két legnagyobb sztárjuk közül ugyanis Nando De Colo 8, Milos Teodoszics pedig 0 pontot szerzett. A házigazdáknál viszont Sztefan Markovics (19/6 pont, 9 gólpassz, 4 labdaszerzés), Ryan Toolson (15/12 pont, 4 gólpassz), Janis Timma (14/3 pont, 5 gólpassz) és Aaron White (13/6 pont, 11 lepattanó, 2 blokk) is szépen hozta magát.