Euroliga: A Barca 27 pontos zakót mért az Olympiakoszra

A fordulás után Tomicék sokkal jobban játszottak vendéglátójuknál, kiütéses sikert arattak a görög nagyágyú otthonában.

Alapszakasz, 26. forduló

Olympiakosz (görög, 18-8) – FC Barcelona Lassa (spanyol, 9-17) 63-90

Az első félidőben még fej-fej mellett haladtak a csapatok, bár az első felvonás végétől kezdve már ekkor is a Barca vezetett folyamatosan (38-40). A fordulás után állva hagyta ellenfelét a katalán klub - 41-40-re még átvette a vezetést az Olympiakosz, erre viszont jött egy 17-0-s öt perc a vendégektől, így 16 pontra nőtt a differencia a 27. percre (41-57). A 20 pontot a 34. percben érte el a különbség (55-75), és a végjátékra sem maradt semmilyen fordulat - végül 27 ponttal győzött a Barca (63-90).

Az Olympiakosz legjobb dobói: Printezisz 14/3, McLean 14, Szpanulisz 10/3.
A Barcelona legjobb dobói: Tomic 19, Moerman 17/9, Koponen 14/3.

Crvena Zvezda mts (szerb, 11-15) – Valencia Basket (spanyol, 9-17) 106-90

Egy igazi vadnyugati pisztolypárbajt hozott a Crvena Zvezda és a Valencia ütközete, amiből a szerbek jöttek ki győztesen és megragadták az utolsó utáni szalmaszálat a playoff eléréséhez. Érdekesség, hogy az első félidőben még abszolút fej-fej mellett haladtak a felek (50-48), szinte kosárra kosár volt a válasz, és a triplákat (24/13, 54% – 22/12, 55%) illetve a büntetőket (22/21, 96% – 20/18, 90%) is egyaránt remekül értékesítették egész meccsen át, a végére mégis nagy különbség alakult ki a szerbek javára. Ez a Valencia mintegy ötperces rövidzárlaténak volt köszönhető, amit a Zvezda könyörtelenül kihasznált, és egy 17-2-es rohammal 68-67-ről 85-69-re húzott el. A csapatok közti differencia aztán volt, hogy a 20 pontot is meghaladta, a belgrádi alakulat valódi örömjátékkal fejezte be a mérkőzést. James Feldeine (30/12 pont, 3 lepattanó) volt a meccs hőse a maga 30 pontjával, de Taylor Rochestie (17/9 pont, 5 gólpassz) és Mathias Lessort (16 pont, 7 lepattanó, 7/6 mezőnyből) is roppant hasznosan, kevés hibával játszott. A túloldalon ugyanez a megállapítás elsősorban Rafa Martinez (22/12 pont, 9/7 mezőnyből), Joan Sastre (16/12 pont, 3 gólpassz, 4/4 tripla) és Erick Green (16/3 pont) esetében igaz. Érdekesség, hogy a Zvezda számára ez a 106 dobott pont klubcsúcs az Euroligában, amit kevesebb mint egy héttel azután értek el, hogy a klub történetének második legkevesebb ponttermését szolgáltatták 54 egységgel.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Feldeini 30/12, Rochestie 17/9, Lessort 16, Bjelica 12/3, Ennis 11/9
A Valencia legjobb dobói: Martinez 22/12, Sastre 16/12, Green 16/3, Pleiss 10

Brose Bamberg (német, 10-16) – Anadolu Efes (török, 6-20) 88-79

Egy kevésbé érdekes mérkőzésen érvényesítette a papírformát a Bamberg az Efes ellen, és hazai pályán megszerezte 10. győzelmét a regnáló német bajnok, az elsőt Luca Banchi irányítása alatt. Nem volt a mai nagy felhajtásban a figyelem középpontjában ez a találkozó, és utólag sem fogunk róla túl sokat beszélni. A szoros első negyed (22-22) után ugyanis magához ragadta az irányítást a három magasember, Dorell Wright (15/9 pont, 4 lepattanó, 2 blokk, 3/3 tripla), Leon Radosevic (15 pont, 9 lepattanó) és Augustine Rubit (14/3 pont, 10 lepattanó) által húzott Bamberg. A nagyszünet után egyből 10-0-lal nyitottak, majd csináltak még egy 9-0-s szakaszt is a hazaiak, akik így bőven 10 pont feletti előnyhöz jutottak, amivel könnyedén sáfárkodhattak a végső dudaszóig. Az Efes Errick McCollum (21/15 pont, 6 lepattanó) és Vladimir Stimac (18 pont, 4 lepattanó) eredményes játéka ellenére sem tudott beleszólni a mérkőzés végkimenetelébe.

A Bamberg legjobb dobói: Wright 15/9, Radosevic 15, Rubit 14/3
Az Efes legjobb dobói: McCollum 21/15, Stimac 18, Brown 11/3

Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 13-13) – Himki Moszkva (orosz, 15-11) 91-94

Még a tét mértékét és az ezzel kapcsolatos várakozásokat is meghaladta a Maccabi-Himki Moszkva mérkőzés színvonala, egy óriási meccset játszottak egymással a csapatok, amely csak az utolsó percben dőlt el. Méghozzá az oroszok javára, akik így fellélegezhettek és ismét szemezhetnek akár a negyedik hellyel is, míg a Maccabinak az előrelépés lehetősége helyett reálisan a nyolcadik pozíció őrzése marad a feladata, főleg, hogy a Baskonia most már utol is érte őket. A meccs alakulását nézve mondhatnánk, hogy egyoldalú mérkőzés volt, hiszen az első negyed után már csak egyszer, néhány másodperc erejéig vezetett a Maccabi, ám a Himki előnye rendre csak 1-2 labdabirtoklásnyi volt, és az izraeliek folyamatosan ott loholtak ellenfelük nyakán. Az utolsó negyedben például ötször is kiegyenlítettek, ám átvenniük nem sikerült a vezetést. Ennek okaként nem csodálkoznánk, ha izraeli oldalról többen is a játékvezetők kritikus szituációkban alkalmazott fújásait emelnék ki, ám elegánsabb, ha mi inkább a Himki klasszisaival foglalkozunk.

Ott volt ugyanis a karriercsúcsot dobó Anthony Gill (24/6 pont, 7 lepattanó), a hatalmas mezőnymunkát végző Malcolm Thomas (16 pont, 7 lepattanó), de mindenekelőtt az élete első euroligás tripla-dupláját jegyző Alexej Shved (22/3 pont, 12 gólpassz, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés), akik mindhárman 25 indexpont fölé jutottak. Shvedről érdemes ezúttal külön is megemlékezni, hiszen a szezon pontkirálya most is hozta átlagát, méghozzá ismét nem túl acélos triplaszázalékkal (9/1), ám ezúttal a megszokott Shved-show helyett egy igazi vezért láthattunk a pályán, aki igazán jobbá tette társait, szinte minden sikeres Himki-támadás vele indult vagy végződött. A Maccabiban a nagy szívvel játszó kisember, Pierre Jackson (25/15 pont, 7 gólpassz), az összes pontját a második félidőben szerző DeShaun Thomas (16/6 pont, 6 lepattanó) és a szintén remeklő „honfitársunk”, DeAndre Kane (13/3 pont, 9 lepattanó, 3 gólpassz) igyekeztek tartani legfőképp a lelket, ami egészen az utolsó percig sikerült is nekik. Ekkor azonban 86-86-nál jött egy gyilkos triplával és egy leindítással Gill, aki szétzúzta a Maccabi győzelmi reményeit.

A Maccabi legjobb dobói: Jackson 25/15, Thomas 16/6, Kane 13/3, Tyus, Cole 10-10
A Himki Moszkva legjobb dobói: Gill 24/6, Shved 22/3, Thomas 16, Vjalcev 10/6

Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 13-13) – Zalgiris Kaunas (litván, 15-11) 84-64

Meglepetésre Toko Shengelia nélkül is végtelenül simán, mind a 40 percen keresztül előnyben játszva verte meg a Baskonia a Zalgirist, így a baszkok hosszú fordulókon át tartó hajsza után megérkeztek a Maccabi mellé a nyolcadik helyre, és minden adott nekik hozzá, hogy ismét ott legyenek a playoffban. Ez azonban még a közeljövő zenéje, először ezt a meccset kellett nekik behúzniuk, amire mentálisan alaposan rá is készültek, míg a Zalgiris talán a szezonbeli legrosszabb napját fogta ki. A baszkok 8-0-s kezdéssel adták meg a meccs alaphangját, és összességében hat triplát pörköltek be az első negyedben, amit így 27-19-re nyertek meg. A folytatásban aztán egy kicsit megtorpant a Baskonia, ám előnyük még így is nőtt, majd a nagyszünet után egy mindent elsöprő 16-0-s rohanással alakították 67-43-ra az eredményt és döntötték el végleg a meccs sorsát. A hazaiak vezérei Jayson Granger (20/15 pont, 7/5 tripla) és Vincent Poirier (15 pont, 6 lepattanó) voltak, de például Luca Vidoza (4 pont, 10 gólpassz) kevesebb mint 18 perc alatt kiosztott 10 gólpassza is önmagáért beszél, azaz nem volt gyenge pontja ma ennek a Baskoniának.

A Baskonia legjobb dobói: Granger 20/15, Poirier 15, Janning 12/12, Voigtmann 12/6
A Zalgiris legjobb dobói: Pangos 12/6, Micics 11