Eb-percek: 12 nap múlva feldobás

A spanyolok egy jó harmadik negyeddel legyőzték Szenegált, a teljes meccset megnézhetitek (videó). A csehek egy fordulatos mérkőzésen végül nagyon könnyedén verték a finneket. Montenegró hiába vezetett a félidőben az olaszok ellen, végül kikapott - egy játékosuk kiesett az Eb-re. A románok nem voltak egy súlycsoportban a litvánokkal (videó). A szerbek a lengyelek ellen is hibátlanok maradtak. A franciák domináltak a belgák ellen. Omri Casspi és Luka Doncic csatájából Izrael került ki győztesen. Görögország tartalékosan is legyőzte a briteket. A Dennis Schröderrel kiegészülő németek pedig visszavágtak az oroszoknak.

Négy együttes is játszott tegnap délután és este a mi csoportunkból. A spanyolok a félidőben még csak három ponttal álltak jobban Szenegál ellen, aztán a harmadik negyedben robbantottak, és végül 80-69-re győztek. Ricky Rubio volt a legeredményesebb játékosuk 14 ponttal, Willy Hernangomez 10 egységig jutott, Pau Gasol pedig 9 pont mellett 13 pattanót és 3 gólpasszt is jegyzett - a túloldalon az NBA-ben játszó Maurice Ndour volt a legjobb 20 ponttal és 9 pattanóval. Természetesen egyperces néma gyászszünettel indult a találkozó a barcelonai terrortámadás miatt.

Spanyolország - Szenegál 80-69 (23-22, 18-16, 23-12, 16-19)

Spanyolország: Rubio 14/6, Abrines 8/6, San Emeterio 4, P.Gasol 9, M.Gasol 7/3.
Csere: Rodriguez 9/3, Navarro 9/6, W.Hernangomez 10, Sastre 5/3, Vives 1, Oriola 4, Rabaseda -.

Szenegál legjobb dobói: Ndour 20/12, Faye 9/6, Mendy 9/3, Niang 9.

A meccs első félideje:

És a második félidő:

Az Eb-csoport házigazdái, a románok tükörsimán kaptak ki a litvánoktól a lettországi torna első napján, 97-64 lett a végeredmény az északiak javára. Románia legeredményesebb játékosa Vlad Moldoveanu lett (15 pont), míg a litvánoknál Jonas Valanciunas (16 pont), Mindaugas Kuzminskas (15 pont) és Lukas Lekavicius (14 pont) végeztek az "élen" ilyen szempontból, és még ketten dobtak 10 pont fölött.

Néhány megmozdulás a meccsről:

Montenegró is kikapott Olaszországtól a Toulouse-i torna első napján. Az első félidő után még 13 ponttal vezettek a montenegróiak, aztán a fordulás után nagyot változott a meccs összképe, az olaszok Marco Belinelli (24 pont) vezetésével sokkal jobban játszottak, és bár a végeredmény 67-66 lett "csak" a javukra, az utolsó négy és fél percben végig vezettek, Montenegró pedig csak az eredmény után rohant már - a vesztesnél Bojan Dubljevic (13 pont, 8 pattanó) volt a legjobb.

Olaszország - Montenegró 67-66 (14-20, 12-19, 20-14, 21-13)

Olaszország: Hackett 3/3, Belinelli 24/12, Datome 10/6, Melli 5/3, Cervi -.
Csere: Abass 2, Aradori 6/3, Baldi Rossi 3/3, Biligha 2, Burns 5/3, Cinciarini -, Filloy 3/3, Pascolo 4.

Montenegró: Rice 7, Sehovic 5/3, Radoncic 11/6, Barovic 6, Vucevic 7.
Csere: Djukanovic -, Djurisic 7/3, Dubljevic 13, Ivanovic 4/3, Mihailovic -, Todorovic 5.

Montenegróhoz kapcsolható, hogy Nemanja Radovic biztosan nem lesz ott az Eb-n, ezt Bogdan Tanjevic szövetségi kapitány nyilatkozta le tegnap - olyan lábfejsérülése van, aminek a gyógyulására nem várhatnak. Tanjevic egyébként kritizálta a FIBA jelenlegi szabályát, hogy 12 főt lehet nevezni az Eb-re - elmondása szerint ez nagyon kevés úgy, hogy ha valaki végigjátssza a kontinensviadalt, akkor 9 mérkőzést kell letudnia.

A csehek pedig a finnekkel játszottak Prágában egy nagyon fordulatos meccset - a hazaiak 20-7-tel kezdtek, 36-35-re már a finnek álltak jobban a félidőben, de a fordulás után 10 perc alatt majdnem 30 pontot szórtak a csehek, 64-49-re vezettek a záró negyed előtt, és végül egészen könnyedén, 83-62-re diadalmaskodtak Tomas Satoransky (16 pont, 5 gólpassz) és Jaromir Bohacik (16 pont) vezetésével.

Csehország - Finnország 83-62 (20-7, 15-29, 29-13, 19-13)

Csehország: Satoransky 16/6, Bohacik 16/12, Hruban 7/3, Kriz 12, Peterka 6.
Csere: Auda 4, Vyoral -, Palyza 12/6, Svrdlik 8, Pechacek -, Kyzlink 2.

Finnország: Salin 9/3, Wilson 5/3, Huff 2, Markkanen 5, Lee 10.
Csere: Koivisto 5/3, A.Murphy 4, Kotti 6, Nuutinen -, Ranniko -, Nikkarinen -, Lindbom 6/3, E.Murphy 10.

Szerbia Lengyelország ellen is hibátlan maradt, így négyből négy a mérlege a felkészülési meccsekre - ezúttal 85-78-ra győztek annak ellenére is, hogy több kulcsjátékosuk is hiányzott, igaz, a túloldalon sem volt Marcin Gortat és Maciej Lampe sem lépett pályára. Kifejezetten jó mérkőzést játszott egyébként egymással a két gárda - a szerbek többször is megpróbáltak meglépni, de a lengyelek mindig visszakapaszkodtak, így lett például 74-61 után 79-78 az állás másfél perccel a vége előtt, de nyerni nem tudtak Koszarekék. A győztes legjobbja Vladimir Lucic (22 pont) volt, Boban Marjanovic 12, Ognjen Kuzmic pedig 10 pontig jutott, mialatt Bogdan Bogdanovic mindössze 8 pontot és 5 gólpasszt jegyzett - a túloldalon Mateusz Ponitka vitte a prímet 22 egységgel.

Lengyelország - Szerbia 78-85 (19-25, 18-18, 21-21, 20-21)

Lengyelország: Koszarek 6, Waczynski 7/6, Ponitka 22/6, Cel 3/3, Kulig 10/9.
Csere: Sokolowski -, Slaughter 11/6, Zamojski 2, Gielo 5, Kawnowski 10, Gruszecki 2, Hrycaniuk -.

Szerbia: Jovic 3/3, Guduric 3/3, Lucic 22/3, Bircevic 4, Kuzmic 10.
Csere: Macvan 8, Bogdanovic 8, Kalinic 4, Milosavljevic 2, Stimac 7, Lazic -, Micic 2, Marjanovic 12.

Ugyanezen a hamburgi tornán Németország már Dennis Schröderrel felállva visszavágott az oroszoknak a kazanyi tornán elszenvedett vereségért, 79-76-ra győzött a házigazda az Atlanta Hawks irányítójának (28 pont) vezetésével. A végjátékban a 22 pontig jutó Andrey Vorontsevich egy pontra felhozta csapatát, Nikita Kurbanov pedig labdát lopott, de leblokkolták, Lucca Staiger pedig beszórta a büntetőket. Az oroszoknál Timofey Mozgov 10 pontot és 9 pattanót, Alexey Shved pedig 6 pontot jegyzett. A németeknek rossz hír, hogy Robin Benzingnek pár másodperc játék után el kellett hagynia a parkettát, mert kifordult egy kicsit a térde.

Németország - Oroszország 79-76 (19-21, 20-20, 17-19, 23-16)

Németország: Schröder 28/6, Vargas -, Benzing -, Barthel 12, Theis 10.
Csere: Lo 7, Staiger 10/6, Doreth -, Thiemann 6, Heckmann 1, Hartenstein 5.

Oroszország: Khvostov 9/6, D.Kulagin -, Kurbanov 9/6, Vorontsevich 22/15, Mozgov 10.
Csere: Shved 6/6, Baburin -, Fridzon 2, Ivlev -, Antonov 4, Zubkov -, M.Kulaghin 14/9.

A meccs rövid összefoglalója:

A Toulouse-i torna másik meccsén (az Olaszország-Montenegró volt az első) a belgák hiába kezdtek 21-13-mal, végül 85-60-ra, nagyon könnyedén nyertek a franciák, akik Kevin Seraphin nélkül álltak fel - a center bal térdét kell egy kicsit pihentetni.

Franciaország - Belgium 85-60 (13-21, 22-9, 32-18, 18-12)

Franciaország: Huertel 4, De Colo 12/6, Fournier 15/6, Lauvergne 13, Diaw 8/6.
Csere: Jackson 3, Tillie 3, Labeyrie 6, Ouattar 9/3, Poirier 6, Toupane -, Westermann 6/6.

Belgium: Tabu 2, Mwema 5/3, Salumu 8, Hervelle 6, Tumba 4.
Csere: Bako 3, De Zeeuw 4, Gillet 6/6, Lecomte 4, Serron 7/3, Serron 9/9, Vanwijn 2.

A nap egyik legjobb meccsét Tel-Avivban játszották, ahol a házigazda izraeliek Szlovéniát fogadták. A hazaiak főleg a második negyedben játszottak sokkal jobban, a nagyszünetben 19 ponttal, 51-32-re vezettek, és a fordulás után sem tűnt úgy, hogy nagyobb gondba kerülnének, a Luka Doncic (24 pont, 6 pattanó), Goran Dragic (17 pont, 5 gólpassz), Anthony Randolph (16 pont, 6 pattanó) és Gasper Vidmar (15 pont, 7 pattanó) vezette szlovének azonban 3 perccel a vége előtt visszajöttek négy pontra (81-77). Fordítani viszont már nem volt idejük, és 89-84-re győztek az izraeliek Omri Casspi (23 pont, 8 pattanó) és Richard Howell (16 pont, 4 pattanó, 3 szerzett labda) vezetésével.

Izrael - Szlovénia 89-84 (29-23, 22-9, 20-25, 18-27)

Izrael: Mekel 9, Dawson 8/6, Casspi 23/9, Eliyahu 11, Howell 16.
Csere: Pnini 7/3, Halperin 2, Blayzer 7/3, Timor -, Zalmanson 2, Ohayon 4.

Szlovénia: Dragic 17/3, Prepelic -, Doncic 24/15, Muric 1, Vidmar 15.
Csere: Randolph 16/3, Rebec -, Nikolic 3, Blazic 6, Kosi -, Lapornik -, Dimec 2.

Egy 5 perces összefoglaló a meccsről:

Egyetlen felkészülési meccs maradt még, ezen a görögök tartalékosan is legyőzték Londonban a briteket 72-68-ra - tegnap volt arról szó, hogy négyen is hiányoznak az alapcsapatból jelenleg, hárman betegség, Giannis Antetokounmpo pedig NBA elfoglaltsága miatt. Távollétükben Nikos Pappas (22 pont) volt a vezér a helléneknél, Kostas Papanikolaou 12 pontig jutott (ők ketten értek 10 pont fölé), a túloldalon pedig a 13 pontos Andrew Lawrence volt a legeredményesebb.

A briteknél ki lehet emelni, hogy Ben Gordon, Myles Hesson, Ovie Soko és Justin Sears kikerültek a keretből, amely így 15 fős jelenleg: Kieron Achara, Kavell Bigby-Williams, Eric Boateng, Dan Clark, Jules Dang Akodo, Kyle Johnson, Kofi Josephs, Sacha Killeya-Jones, Andrew Lawrence, Ben Mockford, Gareth Murray, Luke Nelson, Teddy Okereafor, Gabe Olaseni, Carl Wheatle.