Bajnokok Ligája, 12. forduló: 16-an továbbmentek már

A héten megrendezték a Bajnokok Ligája csoportkörének 12. fordulóját, amely után az egyenes kieséses rendszer résztvevőinek kétharmada, 16 továbbjutó már ismert - az Olaj csoportjában is megvan az első négy helyezett, a Besiktas, a Tenerife és a Monaco pedig már csak egy győzelemre vannak attól, hogy az első körben erőnyerők legyenek. Lássuk, mi történt a héten!

Az E-csoportban a Szolnoki Olaj KK 86-75-re legyőzte a Zielona Gorát, ezzel a lengyelek 4-8-cal a hatodikok, de jelentősen csökkentek az esélyeik a továbbjutásra. A Besiktas az első negyedet elvesztette a Sassari ellen, aztán végül leiskolázták az olaszokat egy harmincassal (100-70), nyolcan is elértek 10 VAL-ig - a törökök 10-2-vel elsők, és egyetlen győzelemre vagy Ludwigsburg- és Partizan-vereségre vannak attól, hogy az első helyen menjenek tovább és erőnyerők legyenek az első körben a kieséses rendszerben.

Az üldözők közül a Ludwigsburg kikapott az AEK Athén otthonában (82-72) úgy, hogy az első negyedet 12 ponttal bukták, de a záró 10 percre már ők fordulhattak 4 pontos vezetéssel - a negyedik negyed második felében lelépték őket a Damir Sakota (27 pont, 24 VAL) vezettek görögök. Mindkét gárda továbblépett a Sassari vereségével, a németek másodikok (8-4), az AEK pedig a negyedik (7-5) - a görögök az egymás elleniben verik a Sassarit, ezért léptek már tovább ők is. A Partizan alacsony színvonalú, de nagyon fordulatos meccset játszott a Spirou otthonában 14 ponttal is vezettek a belgák a harmadik negyed közepén, de az utolsó játékrész elejére egalizáltak a szerbek, a végén pedig Williams Hatcher jött és döntött. A szerbek 8-4-gyel a harmadikok a csoportban, a Charleroi pedig továbbra is hetedik (4-8).

12. forduló

AEK Athén (7-5) - MHP Riesen Ludwigsburg (8-4)  82-72
Proximus Spirou Charleroi (4-8) - Partizan (8-4)  63-65
Szolnoki Olaj KK (2-10) - Stelmet Zielona Gora (4-8)  86-75
Besiktas Sompo Japan (10-2) - Banco di Sardegna Sassari (5-7)  100-70

Tabella

1. Besiktas Sompo Japan        10-2  +120 (már továbbjutott)
2. MHP Riesen Ludwigsburg     8-4    +98 (már továbbjutott)
3. Partizan                                8-4    +10 (már továbbjutott)
4. AEK Athén                            7-5    +104 (már továbbjutott)
5. Banco di Sardegna Sassari  5-7     -26
6. Stelmet Zielona Gora           4-8     -54
7. Proximus Spirou Charleroi    4-8     -81
8. Szolnoki Olaj KK                  2-10   -171

Az A-csoportban a Monaco fontos meccset nyert a Banvit ellen, minimális különbséggel (65-63) - végig szoros volt az összecsapás, de a negyedik negyedben végig a franciák álltak jobban. Az utolsó két és fél percben nem szereztek pontot, de a törökök sem az utolsó másfélben, így nyertek a hazaiak. A Monaco 11-1-gyel vezeti a csoportot, a Banvit 9-3-mal második, az egymás elleni eredmény viszont a Banvitnak kedvez, tehát a gallok még egy győzelemre vagy egy török-vereségre vannak attól, hogy csoportelsők legyenek. Az Arisz hasonló forgatókönyv alapján verte a Nymburkot (83-79) - itt a végjátékban végig kézben tartotta a dolgokat a hazai alakulat. A görögök ezzel továbbléptek, ugyanúgy 8-4-gyel állnak a negyedik helyen, mint a harmadikon csehek.

A Frankfurt hozta a kötelezőt a Bakken Bears ellen, méghozzá magabiztosan (102-68), egy pillanatig nem volt kérdés a több kiváló teljesítményt is felvonultató németek sikere, akik így 5-7-tel még ott vannak az ötödik helyen, továbbmehetnek a négy legjobb ötödik "kategóriában" - a dánok 1-11-gyel csont utolsók. Az Ironi Nahariya megszenvedett a Helios Suns vendégeként, a harmadik negyed második felére minden addig kiépített előnyük eltűnt, a negyedik negyedben azonban többé-kevésbé magabiztosan őrizték fórjukat - 59-61-nél volt egyedül igazán szoros az állás, de jött egy tripla a vendégektől, így végül nyertek az izraeliek (60-69). Az Ironi Nahariya ezzel 4-8-cal a hatodik, még van némi esélyük az  5. helyre, a szlovének viszont 2-10-zel állnak, szinte biztos, hogy még a FIBA Europe Cupról is lecsúsznak ezzel.

12. forduló

Helios Suns (2-10) - Ironi Nahariya (4-8)  60-69
AS Monaco (11-1) - Banvit (9-3)  65-63
Arisz (8-4) - CEZ Nymburk (8-4)  83-79
Fraport Skyliners Frankfurt (5-7) - Bakken Bears (1-11)  102-68

Tabella

1. AS Monaco                          11-1  +111 (már továbbjutott)
2. Banvit                                   9-3    +78 (már továbbjutott)
3. CEZ Nymburk                       8-4    +99 (már továbbjutott)
4. Arisz                                      8-4   +106 (már továbbjutott)
5. Fraport Skyliners Frankfurt  5-7     -28
6. Ironi Nahariya                       4-8     -44
7. Helios Suns                         2-10    -85
8. Bakken Bears                      1-11   -237

A B-csoportban a Le Mans egy változatos meccset nyert meg a Pinar Karsiyaka ellen - az utolsó két percben a vendégek nem szereztek pontot, így 61-61 után 65-61 lett a vége. A franciáknál hatan értek el 11-14 VAL-t, közülük az egyik Ryan Pearson volt (11 pont, 12 VAL) - a gallok 9-3-mal vezetik a csoportot, a törökök 7-5-tel harmadikok, és még nem biztos, hogy továbbléptek. A Venezia 28 pontot dobott az első félidőben a Kataja Basket ellen, de így is csak 5 pontos hátrányban voltak, aztán az utolsó negyedben robbantottak Melvin Ejim (23 pont, 10 pattanó, 4 gólpassz, 31 VAL), és végül viszonylag simán győztek is (78-68). Az olaszok így 8-3-mal másodikok és továbbléptek, a finnek pedig 6-6-tal még mindig a negyedikek.

A mögöttük lévő négyesben ugyanis óriási a kavarodás továbbra is. A 10 fordulóig pocsékul játszó Himik Juzsnyij zsinórban második nagyon magabiztos győzelmét aratta, most a CSM CSU Oradeát gázolták el a Daniel Bejerano (19 pont, 9 pattanó, 28 VAL) vezette ukránok a második negyed második felétől kezdve (78-49). A hazaiak ezzel 3-9-cel a nyolcadikok, de némi reményük még maradt a FIBA Europe Cupra, míg a románok 5-7-tel az ötödikek, de holtversenyben a 6-7. helyezettel. Ezeken a helyeken az Avtodor Szaratov és a Maccabi Rand Media van - az oroszok a harmadik negyed második felében elléptek ellenfelüktől, győztek (81-71), így beérték a tabellán az izraelieket és a románokat (5-7).

12. forduló

Himik Juzsnyij (3-9) - CSM CSU Oradea (5-7)  78-49
Umana Reyer Venezia (8-4) - Kataja Basket (6-6)  78-68
Avtodor Szaratov (5-7) - Maccabi Rand Media (5-7)  81-71
Le Mans Sarthe Basket (9-3) - Pinar Karsiyaka (7-5)  65-61

Tabella

1. Le Mans Sarthe Basket   9-3   +103 (már továbbjutott)
2. Umana Reyer Venezia     8-4    +27 (már továbbjutott)
3. Pinar Karsiyaka               7-5    +66
4. Kataja Basket                  6-6     -20
5. CSM CSU Oradea           5-7     -87
6. Avtodor Szaratov             5-7     +4
7. Maccabi Rand Media       5-7     -13
8. Himik Juzsnyij                  3-9    -80

A C-csoportban a Ventspils nagy győzelmet aratott az ASVEL ellen (77-72) - az első félidő után 8 ponttal vezettek a vendégek, de a második félidőben egyértelműen jobban játszottak a hazaiak, akik a negyedik negyedben szinte végig vezettek is. A lettek így maradtak negyedikek, de 7-5-tel már nagyon jó esélyük van a továbblépésre, a franciák pedig továbbra is csoportelsők (9-3). A Varese idegenben legyőzte a Rosa Radom gárdáját a 33-17-re megnyert második félidőnek köszönhetően (61-74), így valószínűleg magukkal is rántották a lengyeleket, miután mindkét gárda 3-9-cel áll a 7-8. helyen - a FIBA Europe Cuphoz is kellene legalább 1, de inkább két meccsből kettő bravúrgyőzelem.

Az EWE Baskets Oldenburg nagyon könnyedén hozta a Muratbey Usak Sportif elleni találkozóját (106-77) - a második negyed közepétől egy pillanatig sem volt kérdés a győztes kiléte. A németeknél Chris Kramer a Bajnokok Ligája történetének első tripla-dupláját jegyezte (16 pont, 13 gólpassz, 10 pattanó, 36 VAL), ő lett a forduló legértékesebb játékosa is, csapata pedig 8-4-gyel már továbbjutott - lehetnek még ötödikek, de 8 győzelemmel már biztosan ott vannak a következő körben. A törökök 4-8-cal a hatodikok. A PAOK a második és a harmadik negyedben nagy előnyt épített ki a Neptunas Klaipeda ellen, így a végeredménynél is könnyedébben nyertek (82-73) Thaddeus McFadden (31 pont, 6 pattanó, 32 VAL) vezetésével. A görögök 6-6-tal ötödikek, jó esélyeik vannak a továbblépésre, a litvánok pedig tovább is mentek, mert 8 győzelem nekik is biztosan elég az egyenes kieséses rendszerre, ahogyan az Oldenburgnak is.

12. forduló

PAOK (6-6) - Neptunas Klaipeda (8-4)  82-73
Ventspils (7-5) - ASVEL Lyon-Villeurbanne (9-3)  77-72
Rosa Radom (3-9) - Openjobmetis Varese (3-9)  61-74
EWE Baskets Oldenburg (8-4) - Muratbey Usak Sportif (4-8)  106-77

Tabella

1. ASVEL Lyon-Villeurbanne  9-3   +78 (már továbbjutott)
2. EWE Baskets Oldenburg   8-4   +59 (már továbbjutott)
3. Neptunas Klaipeda            8-4   +71 (már továbbjutott)
4. Ventspils                           7-5   +50
5. PAOK                                6-6   +14
6. Muratbey Usak Sportif      4-8    -40
7. Rosa Radom                    3-9   -107
8. Openjobmetis Varese        3-9   -125

A D-csoportban a Cibona nagy hajrába kezdett, az utolsó negyedet 27-12-re megnyerték a Juventus Utena ellen, így a meccset is behúzták (82-72) - a horvátok ezzel 5-7-tel már az ötödikek, és még reális esélyük van a továbblépésre, a litvánok pedig ugyan csak negyedikek a tabellán 7-5-tel, de már továbbléptek, mivel ha a Cibonával kerülnek holtversenybe, akkor is ők a jobbak, illetve a Strasbourggal és a Cibonával hármas holtverseny alakul ki, akkor is +13 a kosárkülönbségük ebben a  minitabellában, így már biztos, hogy a legjobb 4 között végeznek. A Strasbourg még nem tudott továbblépni, mivel a Mega Leksz otthonában kikaptak a franciák (86-82) - a második negyed felétől kezdve még csak szoros sem volt a találkozó, a végén hajráztak nagyot a vendégek, de hiába. A gallok 7-5-tel a harmadikok, de még játszanak a Cibonával, ezért nem jutottak még tovább biztosan, a szerbek pedig 4-8-cal a hetedikek.

A Tenerife hozta a kötelezőt hazai pályán az Oostende ellen (74-67) - bár a meccs nem volt túl színvonalas, de Aaron Doornekamp (23 pont, 27 VAL) vezetésével a spanyolok végig megnyugtató előnyben játszottak. A Tenerife 10-2-vel áll a csoport élén, és egy győzelemre vagy egy Avellino-vereségre van attól, hogy az első körben ne kelljen játszania az egyenes kieséses szakaszban, a belgák pedig 4-8-cal már csak a hatodikok. Az Avellino óriási meglepetésre kikapott a Mornar Bartól hazai pályán, és a második félidőben lényegében még csak szoros sem volt a meccs, bár nagyon kevés pont született (53-60). A bosnyákok 3-9-cel így is csoportutolsók, de még van esélyük feljebb lépni így, az olaszok pedig nem tudnak tapadni a Tenerifére - másodikok ugyan továbbra is, de csak 8-4-es mérleggel.