Euroliga: Shane Larkin 49 ponttal döntött ligarekordot

Az újdonsült listavezető Efes klasszisa történelmet írt, a közel húszéves pontcsúcsot adta át a múltnak és beállította a triplarekordot is – Rick Pitino visszavette athéni királyságát, a Pana szép csendben odaért az elitbe – ugyanígy tett a sorozatban hat győzelemnél járó Real is – kezdenek újjáéledni a Fener reményei – a Milanót csúnyán elverte az Olympiakosz, Szpanulisz is lenyűgöző mérföldkőhöz érkezett – erőt demonstrálva nyert újra a Maccabi – kilátástalannak látszik a Zalgiris helyzete

Alapszakasz, 11. forduló

FC Barcelona (spanyol, 8-3) – CSZKA Moszkva (orosz, 7-4) 67-96

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Barcelona legjobb dobói: Mirotic 19/6, Davies 19, Hanga 10
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: James 14/6, Hilliard 13/9, Kurbanov 12/6, Hines 12/3, Strelnieks, Voigtmann 10/6-10/6

A mérkőzés legszebb jelenetei:

Fenerbahce Beko (török, 4-7) – Himki Moszkva (orosz, 6-5) 89-76

A Fenerbahce és a Himki Moszkva is komoly hiányzókkal állt fel az egymás elleni találkozójukra, hiszen többek között Nando De Colo, Jan Vesely vagy éppen Alexej Shved sem léphetett pályára sérülés miatt. Végül a Fener bírta jobban a megpróbáltatásokat, hiába tért vissza pazarul Janis Timma (26/15 pont, 3 gólpassz), remekelt Anthony Gill (18/3 pont, 9 lepattanó) és vezetett a nagyszünetben még 44-49 arányban a Himki. A törökök ugyanis összekapták magukat, 8-0-s második félidei kezdésükkel megszerezték azt a bizonyos momentumot, elkezdtek roppant szigorúan védekezni (a harmadik negyedben mindössze 6 pontot engedélyeztek ellenfelüknek) és nem engedték vissza a meccsbe vendégeiket. Luigi Datome (20/9 pont, 4 lepattanó) a szezonbeli legjobb meccsét hozta, Melih Mahmutoglu (19/15 pont, 3 lepattanó, 7/5 tripla) alaposan megszórta magát és Kosztasz Szlukasz (19/9 pont, 9 gólpassz) is visszatért tavalyi formájához. A Fener egyre inkább mutatja az egységessé kovácsolódás jeleit, újabb két hazai meccs következik majd számukra, így elkezdhetnek a mezőny után kapaszkodni, a botrányos szezonrajtjuk ellenére kár lenne még leírni őket.

A Fenerbahce legjobb dobói: Datome 20/9, Mahmutoglu 19/15, Szlukasz 19/9, Williams 12/6, Düverioglu 10
A Himki Moszkva legjobb dobói: Timma 26/15, Gill 18/3, Jerebko 10/6

Crvena Zvezda mts (szerb, 4-7) – Valencia Basket (spanyol, 4-7) 76-73

A Valencia a 0-5-ös kezdése után az utolsó öt meccséből négyet megnyert, elkezdett jól is játszani, ám most a Zvezda ismét csak megálljt parancsolt nekik. Méghozzá egy nem akármilyen dobással, hiszen bár elsősorban Bojan Dubljevics (22/12 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz) révén a spanyolok még visszajöttek és megteremtették maguknak az esélyt a győzelemre, ám a szerbek legjobbja, Lorenzo Brown (19/6 pont, 6 gólpassz, 3 lepattanó) a dudaszóra elsüllyesztette a meccsnyerő triplát.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: L. Brown 19/6, Lazics 14/6
A Valencia legjobb dobói: Dubljevics 22/12, Marinkovics 11/3, Abalde 10/3

ALBA Berlin (német, 4-7) – Zalgiris Kaunas (litván, 3-8) 69-62

Az ALBA Berlin és a Zalgiris egymás elleni összecsapása finoman fogalmazva sem a szezon meccseként fog bevonulni a históriás könyvekbe, főleg nem a kaunasiak számára. A Jasikevicius-csapat ugyanis ha alulmúlni nem is tudta a múlt heti 59-61-es Zvezda elleni hazai vereségét, de azért megpróbálkozott vele, hiszen ezúttal is csak 62 pontra voltak képesek, így természetesen nem nyerhettek most sem. Az ALBA sem volt sokkal jobb náluk, de a győzelmüket aligha kell magyarázniuk, míg a Zalgirisnek már most elúszni látszik a szezonjuk, gyökeres változás kell tőlük a folytatásban.

Az ALBA Berlin legjobb dobói: Giffey 13/6, Hermannsson 11, Eriksson 10/3, Nnoko 10
A Zalgiris legjobb dobói: LeDay 15/3, Lekavicius 12

Panathinaikosz OPAP (görög, 7-4) – KIROLBET Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 5-6) 100-68

Rick Pitino fehér lovon vonult be Athénba novemberben, hiszen előbb kinevezte őt a görög szövetség a válogatott élére, majd a Panathinaikosz kispadját is visszavette Argirisz Pedulakisz menesztése után. Tavaly jól működött az NCAA-legenda mesterrel a Pana, és a kezdés most sem sikerülhetett volna jobban, a Zöldek 100 pontig jutva ütötték ki a Baskoniát és szépen csendben a legutóbbi hat meccsükből ötöt megnyertek és ők is ott vannak az élmezőnyben. Ami ezt a meccset illeti, a görögök mind a négy negyedet megnyerték, egyre növelték előnyüket, ami a Baskonia történetének harmadik legnagyobb arányú idegenbeli vereségéhez vezetett. A meccs embere Jimmer Fredette (21/12 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó, 5/4 tripla) volt, de nem nagyon volt gyenge pont a Panában.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Fredette 21/12, Thomas 15/3, Rice 12/9, Calathes 12/3, Papapetru 11/3
A Baskonia legjobb dobói: Stauskas 12/12, Fall 12, Shengelia 11/6

Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 7-4) – LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 5-6) 93-62

Borzasztóan sikerült a Maccabi számára a múlt heti dupla forduló, hiszen az izraeliek a milánói és a barcelonai rangadójukat is elbukták. Gyorsan rendezték azonban soraikat, aminek az ASVEL itta meg a levét, hiszen az első perctől az utolsóig keményen játszva tértek vissza a győzelem útjára a tel-aviviak, a végére ráadásul a különbség is tetemes lett. A gallok szezon eleji lendülete ezzel együtt elveszni látszik, a kezdeti hangos sikereik után most először állnak negatív mérleggel.

A Maccabi legjobb dobói: Wilbekin, Cohen 16/6-16/6, Wolters 13/3, Zoosman 11/9
Az ASVEL legjobb dobói: Maledon, Lomazs 10/6-10/3

Zenit Szentpétervár (orosz, 2-9) – Real Madrid (spanyol, 8-3) 71-86

A Real Madrid Sergio Llull nélkül is végig magabiztosan kézben tartotta és behúzta a Zenit elleni fellépését, a spanyolok így sorozatban immár a hatodik sikerüket aratták és beérték a Barcát a tabella második helyén. Bár a Real végig vezetett, mégsem volt unalmas ez a találkozó, szép jelenetekben és a jól küzdő oroszok felzárkózási kísérleteiben nem volt hiány. Facundo Campazzo (19/9 pont, 6 gólpassz) volt a madridiak motorja, Gabriel Deck (15/3 pont, 8 lepattanó) felemelkedése pedig továbbra is töretlen, míg a túloldalon a korábbi társai ellen játszó Gustavo Ayont (18 pont, 10 lepattanó) kell mindenképpen kiemelni.

A Zenit legjobb dobói: Ayon 18, Voronov 17/9, Thomas 13/3, Ponitka 10/6
A Real Madrid legjobb dobói: Campazzo 19/9, Deck 15/3, Fernandez, Causeur 11/9-11/9

Anadolu Efes (török, 9-2) – FC Bayern München (német, 4-7) 104-75

Shane Larkin (49/30 pont, 5 gólpassz, 12/10 tripla, 7/5 dupla, 10/9 büntető). És pont. Az amerikai kiválóság teljesítménye ugyanis önmagában mindent elmond az Efes-Bayern mérkőzésről, ezen az estén ugyanis minden róla szólt. Larkin a 49 pontjával toronymagasan megdöntötte a négy játékos (Alphonso Ford, Myers Carlton, Kaspars Kambala, Bobby Brown) által tartott, közel húsz éves 41-es pontrekordot, és beállította Andrew Goudelock 2013-as 10 triplás csúcsát is. Szavakkal nehezen leírható, amit a kis irányító művelt, a lentebbi összefoglaló némileg azért visszaad valamit ebből. A meccset egyébként az Efes nagyon simán megnyerte és a Barcelona vereségét kihasználva egyedüli csapatként az élre állt.

Az Efes legjobb dobói: Larkin 49/30, Sanli 17, Singleton 10/6, Pleiss 10
A Bayern München legjobb dobói: Lucsics 20, Barthel 11

Larkin rekordja:

Olympiakosz (görög, 5-6) – AX Armani Exchange Olimpia Milano (olasz, 7-4) 91-70

Az Olympiakosz továbbra is előszeretettel borítja a papírformát, hiszen a pireusziak hétről hétre váratlan vereségeket vagy éppen nagy bravúrokat mutatnak be. Ez utóbbiak közé tartozik a Milano nagyarányú legyőzése is, hiszen az első félidő nagy részében még az Olimpia vezetett ugyan, ám a harmadik negyedben mutatott parádés játékával (31-16) fordított és elhúzott az Olympiakosz. Vaszilisz Szpanulisz (14/3 pont, 5 gólpassz) Kosztasz Papanikolau (17/6 pont, 4 lepattanó) mögött a hazaiak második legeredményesebb játékosa volt, de ami ennél is fontosabb és lenyűgözőbb adat, hogy a görög ikon immár 3900 indexpontot gyűjtött karrierje során az Euroligában, és ezzel megelőzte az örökranglista élén Juan Carlos Navarrót, akit szintén aligha kell bemutatni valakinek is.

Az Olympiakosz legjobb dobói: Papanikolai 17/6, Szpanulisz 14/3, Milutinov 13
A Milano legjobb dobói: Rodriguez 14/6, Nedovics 12/3, Micov 11/3