Meglepetéssel, nagy fordítással kezdődött az Euroliga-szezon

A csonka idényt a legjobb mérleggel záró Efes hazai pályán kapott ki az előző szezonban utolsó, Kevin Pangos vezette Zenittől - a Zalgiris 11 pontos hátrányt dolgozott le az utolsó negyedben az Olympiakosz otthonában - simán győzött a Barca - a Valencia nagyon megizzadt az ASVEL-lel - a Maccabi fordulatos első félidő után verte az ALBA Berlint.

Anadolu Efes (0-1) - Zenit Szentpétervár (1-0) 69-73

Az első negyedben többnyire a vendégek akarata érvényesült, az előző szezonban a leálláskor első helyen álló törökök abszolút nem találták a játékukat támadásban (10-15). A második felvonásban is hasonló volt a játék képe, de fordított előjellel - Vitalij Fridzon kosaraival próbálta tartani előnyét az orosz gárda, de az Efes Rodrigue Beaubois, majd Adrien Moerman pontjaival a nagyszünetre egalizált (26-26). A fordulás után leginkább Krunoslav Simon három triplájának köszönhetően lépett meg a Shane Larkint nélkülöző hazai együttes (40-31). Az Efes jól játszott ebben a negyedben (több pontot dobtak a félholdasok, mint az egész első félidőben), de Kevin Pangos (23 pont, 7 gólpassz) révén felpörgött a Zenit, visszajött egy pontra - Vaszilije Micics (17 pont, 9 gólpassz) kosaraival volt 5 pont a különbség 10 perccel a vége előtt. Ezt még növelte is a vendéglátó a negyedik negyed elején, de a felvonás felénél Alex Poythress már egyenlített (63-63). Bő két és fél perccel a vége előtt Poythress szerzett vezetést a Zenitnek, onnantól pedig Pangosé volt a meccs, aki egymaga hozta a végjátékot Xavi Pascual csapatának.

Az Efes legjobb dobói: Micics 17, Simon 14/12, Beaubois 12/6.
A Zenit legjobb dobói: Pangos 23/9, Rivers 14/6, Fridzon 7/3, Poythress 7, Gudaitis 7.

Olympiakosz Pireusz (0-1) - Zalgiris Kaunas (1-0) 67-68

A mérkőzést Aaron Harrison két triplájával jobban kezdte az Olympiakosz, de a Zalgiris Rokas Jokubaitis vezetésével pillanatok alatt fordított (18-23). A görögök Hassan Martin és Jorgosz Printezisz kosaraival egyenlítettek, a félidőben vezettek is (37-34), majd ezt az előnyüket 11 pontosra növelték a harmadik negyed felénél, ennyivel vezettek a záró felvonás előtt is (58-47). Az utolsó játékrészben azonban teljesen lefagytak a görögök, a litvánok pedig Marius Grigonis (15 pont, 6 pattanó, 4 gólpassz) kosaraival gyorsan közelítettek. Szinte végig az Olympiakosznál volt az előny a második félidőben, kivéve akkor, amikor a legjobban kellett: Jokubaitis alig néhány másodperccel a vége előtt harcolt ki faultot, bedobta mindkét büntetőjét, így a Zalgiris egy 21-9-es utolsó 10 perccel megfordította a meccset, és egyetlen ponttal győzött.

Az Olympiakosz legjobb dobói: Martin 12, Szpanulisz 9/6, Harrison 8/6, Vezenkov 8/3.
A Zalgiris legjobb dobói: Grigonis 15/3, Lauvergne 13, Jokubaitis 12/3.

Maccabi Playtika Tel-Aviv (1-0) - ALBA Berlin (0-1) 80-73

Az ALBA Berlin Marcus Eriksson révén jobban kezdett, de az első 5-6 percben összességében kiegyenlített volt a játék. A negyed második fele azonban a csak ebben a felvonásban 11 pontig jutó Simone Fontecchióról (16 pont, 8 pattanó) szólt, az ő vezetésével lett 10 pontos a berliniek fórja (19-29). A második negyed elején Scottie Wilbekin és Othello Hunter (12 pont, 6 pattanó) bő három perc alatt lényegében eltüntette a különbséget (30-31), Chris Jones (12 pont, 7 gólpassz) a 16. percben egyenlített (33-33). A Maccabi ellenállhatatlan volt ebben a felvonásban (30-12-re nyerték ezt a szakaszt a hazaiak), a félidő végére 8 pontos előnyt alakított ki magának (49-41). A fordulás után Jayson Granger, majd Peyton Siva (10 pont, 7 gólpassz) révén akartak közelebb kerülni a németek, de a Hunter - Angelo Caloiaro - Elijah Bryant trió sok volt nekik, a 33. perc végére eldőlt a találkozó (75-60). Az ALBA még megpróbált egy utolsó nagy rohamot, de igazán közel már nem tudott kerülni izraeli ellenfeléhez.

A Maccabi legjobb dobói: Caloiaro 18/3, Hunter 12, Jones 12/6.
Az ALBA legjobb dobói: Eriksson 18/12, Fontecchio 16/6, Siva 10/6, Granger 10/6.

Valencia Basket (1-0) - LDLC ASVEL Villeurbanne (0-1) 65-63

Az első negyed végén a Valencia már hét ponttal vezetett, de az ASVEL két triplával visszahozta magát a meccsbe (17-18). A második felvonásban is hasonló volt a forgatókönyv: a 17. percre a spanyolok már 12 pontos előnnyel rendelkeztek, a vendégek azonban szűk másfél perc alatt három kosarat is szereztek, így a félidőben csak négy pont volt Derrick Williamsék (15 pont, 5 pattanó) előnye (37-33). A fordulás után Moustapha Fall kosaraival még a vezetést is átvette a francia gárda (41-43). Williams gyakorlatilag egymaga fordított, és még mindig volt 3 pont előnye a hazaiaknak 10 perccel a vége előtt. Itt sokáig úgy tűnt, hogy a Valencia azért kezében tartja a mérkőzés alakulását. Az utolsó négy percre fordulva 8 ponttal álltak jobban a spanyolok, amikor megint jött egy ASVEL-roham - többek között Paul Lacombe két hármasával egyenlítettek a gallok kevesebb mint fél perccel a vége előtt (65-63). Sam Van Rossom higgadt maradt, a Valencia pedig kihasználta, hogy még csak egy csapatfaultja volt - a spanyolok három személyi hibát is beüthettek Norris Cole-on úgy, hogy az ASVEL játékosa nem mehetett büntetőzni. A végén Amine Nouának volt még esélye egy győztes triplára, de az kimaradt, így nyertek a hazaiak.

A Valencia legjobb dobói: Williams 15/3, Tobey 10, Prepelic 8/3.
Az ASVEL legjobb dobói: Fall 14, Cole 11, Kahudi 8/3.

Az FC Barcelona Lassa - CSZKA Moszkva találkozóról tegnap este írtunk már - részletek ezen a linken.