BSL, 9. forduló: Crockerék elverték a bajnokot

Tony Crocker a Tofas legeredményesebbjeként vezette szenzációs győzelemre csapatát a Fenerbahce ellen. A forduló során meglepően sok sima meccs született, érdekes módon a legjobban az Efesnek és a Besiktasnak kellett megizzadnia a győzelemért.

Tofas Bursa (3-6) – Fenerbahce (7-2) 81-72

Tony Crocker (17/9 pont) a Tofas legeredményesebbjeként vezette nagy győzelemre bursai klubját a címvédő Fenerbahce ellen. A hét közben még a Real Madridot verő – és ettől valószínűleg a szokásosnál is fáradtabb – sztárcsapatnak meglepő módon esélye sem volt a győzelemre. A Tofas egy 12-2-es első negyed végi rohammal húzott el 27-18-ra, ezt követően pedig szinte végig 10-15 pont körüli fórral kézben tartotta a meccset. A remek csapatmunkát bemutató hazaiaknál Vaszilij Micics (15/6 pont, 4 gólpassz) volt még nagyon eredményes, a Fenerben pedig a Jan Vesely (18 pont, 8/7 mezőnyből), Luigi Datome (16/6 pont, 4 lepattanó), Kosztasz Szlukasz (14/3 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) trió is kevésnek bizonyult.

Gaziantep Basketbol (3-6) – Anadolu Efes (8-1) 70-75

Meg kellett szenvednie a győzelemért az Efesnek, ám a Fenerrel ellentétben Perasovicéknak összejött a győzelem a Gaziantep otthonában. Az Euroligában is egyre jobban teljesítő tavalyi döntős a Maccabi otthonából távozott győztesen pár nappal e meccs előtt, így érthetően ők sem voltak a legfittebbek. Az Andy Rautins (18/18 pont, 5 gólpassz, 4 labdaszerzés, 4 lepattanó), Jerry Jefferson (17 pont, 13 lepattanó), Marcus Denmon (15/9 pont, 5 lepattanó) trió által húzott hazaiak nagyon megnehezítették az Efes dolgát, ám a kék-fehérek a második félidőben őrizni tudták néhány pontos előnyüket, nem engedték kiénekelni a sajtot a szájukból. A vendégek legjobbjai ezúttal Cedi Osman (16/3 pont), Jayson Granger (14/3 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) és Derrick Brown (13 pont, 7 lepattanó) voltak.

Darüssafaka Dogus (6-3) – Istanbul BBSK (3-6) 82-50

A Fenerrel és az Efesszel ellentétben a Darüssafakának nem kellett különösebben megerőltetnie magát az Istanbul ellen. A Blatt-legénység minden negyedet megnyerve folyamatosan növelte előnyét, végül tetemes különbséggel diadalmaskodott. Kiemelkedő teljesítményre sem volt szükség a lepattanócsatát 47-38-ra megnyerő Dogusnál, kilencen dobtak 6 és 13 pont között náluk, a legeredményesebb Adrien Moerman (13/6 pont, 7 lepattanó) lett, James Anderson (12/9 pont, 11 lepattanó) pedig dupla-duplát ért el.

Galatasaray Odeabank (7-2) – Muratbey Usak Sportif (2-7) 83-73

Nem okozott komolyabb nehézséget a Galatasaraynak sem a rossz passzban lévő Usak legyőzése, a most már az Euroligában is egyre komolyabb faktornak számító Galata végig uralta a találkozót. 60-40-nél kereken 20 pont volt a csapatok közti differencia, innen aztán a hibázni képtelen Evaldas Kairys (25 pont, 9 lepattanó, 4 labdaszerzés, 3 blokk, 11/11 mezőnyből) vezérletével feljött még 6 pontra az Usak (70-64), ám a hazaiak gyorsan lehűtötték a kedélyeket. A Galatában Emir Preldzic (24/18 pont, 4 lepattanó) és Vladimir Micov (18/6 pont, 5 gólpassz) játszottak kiemelkedően.

Banvit BK (8-1) – Trabzonspor Medical Park (3-6) 89-58

A Gaziantep elleni kisiklást követően gyorsan visszatért a győzelem útjára a veretlenségét múlt héten elveszítő Banvit. A Trabzonspornak esélye sem volt ezen a találkozón, a Banvit 0-2 után már egyetlen másodperc erejéig sem játszott hátrányban. A pontlistát vezető Jordan Theodore (19/3 pont, 7 gólpassz) pazar játékkal tért vissza a balikesiriekhez, rajta kívül Damian Kulig (13/6 pont, 10 lepattanó, 2 blokk) volt még nagyon jó a hazaiaknál. A trabzoniaknál ez csak Julian Wrightról (12 pont, 11 lepattanó) mondható el.

Best Balikesir (0-9) – Besiktas Sompo Japan (7-2) 75-91

Kisebb-nagyobb nehézségek árán, de nem botlott meg a Besiktas az így még mindig nyeretlen Best Balikesir otthonában. Az újonc az első negyedben még 22-14-re vezetett, ezt követően azonban nagyon összekapta magát és 25-15-re hozta a második játékrészt a Besiktas. A záró felvonásban aztán még mindig csak egyetlen pont volt a csapatok közti differencia (64-65), a meccs hajrája azonban egyértelműen a vendégeké volt, így nem született meglepetés. A Besiktas győzelméhez Michael Thompson (22/15 pont, 4 gólpassz), Michael Roll (17/3 pont, 4 lepattanó), Kenan Sipahi (15/3 pont, 6 gólpassz) és Earl Clark (13/6 pont, 9 lepattanó, 2 blokk) ponterős játéka is nagyon kellett, a Bestet pedig főleg Randy Culpepper (22/18 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) és Austin Nichols (18/6 pont, 7 lepattanó) tartották meccsben.

Pinar Karsiyaka (6-3) – Yesilgiresun Belediye (5-4) 80-58

A roppant gyenge első negyed (11-11) után alaposan összekapta magát a Karsiyaka, így végül egy magabiztos győzelmet arattak a meccs előtt szintén 5-3-mal álló Yesilgiresun ellen. A második felvonást 24-9-re nyerték, a harmadikban pedig 30 pontot rámoltak be az izmiriek, így végül egyáltalán nem kellett izgulniuk. A Karsiyaka húzóemberei ezúttal is Mateusz Ponitka (17/6 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) és DaJuan Summers (18/15 pont, 5 lepattanó) voltak.

Demir Insaat Büyükcekmece (4-5) – TED Ankara Kolejliler (0-9) 85-67

A forduló meglepően sok sima meccsének sorát a Büyükcekmece és az Ankara találkozója zárta. Pedig az elején ez a meccs nagyon nem így indult, legalábbis nem a hazaiak javára, hiszen a Devin Thomas (21 pont, 9 lepattanó,  gólpassz, 3 blokk) és Ian Hummer (17 pont, 7 lepattanó, 2 blokk) vezette fővárosiak 23-11-re megnyerték az első negyedet. Innentől azonban már csak a Büyükcekmecéről szólt a találkozó, a vendéglátók egy nagy hajrával kiegyenlítettek a félidőre (36-36), a meccs második felében pedig már dominálni tudtak. Ceyhun Altay (20/15 pont, 4 lepattanó), Kenneth Hayes (14/3 pont) és Angelo Caloiro (13 pont, 11 lepattanó) voltak a Büyükcekmece legjobbjai.