Európai körkép (október 1-2.) - Pearson a heti francia MVP

Újabb fordulókat rendeztek a legtöbb európai topbajnokságban - a spanyol, a francia, a belga, a német és az olasz első osztály mellett az Adria Liga küzdelmeire is kitérünk a magyar csapatok kupaellenfeleit, illetve az egykor Magyarországon játszó légiósok teljesítményeit is megnézve - Ryan Pearson a legjobb játékos volt a francia élvonalban, Jarrod Jones és Kenny Chery pazarul, Sztrahinja Milosevics pocsékul mutatkozott be, Filip Barovics és Anthony Myles pedig hasznosak Németországban.

Spanyolország

Külön beszámoltunk már arról, hogy Hanga Ádám csapata, a Baskonia legyőzte Rosco Allen új gárdáját, az Obradoirót - ezen a linken olvashattatok róla bővebben. Hangáékhoz tartozik, hogy leigazolták a meccs után azt a Josh Akognont, aki szerepelt már az NBA-ben, az utóbbi éveket pedig egyrészt Kínában töltötte, másrészt megfordult a Partizannál és a Dinamo Sassarinál is.

A Sevilla, vagy jelenlegi nevén Real Betis Energia Plus soraiban két olyan játékossal is találkozhatunk idén, akik tavaly még a magyar bajnokságban játszottak. Közülük Kenny Chery mutatkozott be sokkal jobban (9 pont, 6 pattanó, 3 gólapssz, 5 kiharcolt fault, 19 VAL), Sztrahinja Milosevics egyelőre több kárt csinált, mint hasznot (4 pont, 2/8 mezőny, -4 VAL, -14-es +/- mutató), de csapatuk borzasztóan könnyedén nyert az Estudiantes otthonában 95-82-re úgy, hogy az utolsó negyed előtt 21 pont volt a fórjuk. Az is ide tartozik, hogy a 22 pontos, 11 pattanós, 30 VAL-ig jutó Luka Zoric lett a forduló MVP-je a sevillai klubból.

A két kirakatcsapat megszenvedett. A Real Madrid egy 101-90-es meccsen tette mindezt az Unicaja Malaga ellen, de az utolsó negyed előtt még 2 pontos hátrányban voltak. A Barcelona viszont egy pocsék találkozón nyert Manresában 56-50-re úgy, hogy a két csapat első 33 triplakísérlete kimaradt, Aleksandar Vezenkov törte meg ezt a sort, de így is csak 2/47-tel zártak a csapatok a triplavonalon túlról... A Bilbao 9 ponttal nyert a Fuenlabrada ellen (19-cel vezettek 10 perccel a vége előtt, nem nagyon volt kérdés a sikerük), a Valencia pedig 12 ponttal diadalmaskodott Zaragozában, ezek mind papírforma-eredmények.

Egy igazán nagy meglepetés volt az első körben, mégpedig az, hogy a friss spanyol Szuperkupa-győztes Gran Canaria hazai pályán kikapott a 21 pontos Javier Beiran, illetve a 19 egységig jutó Fran Vasquez vezette Tenerifétől, méghozzá elég simán, 92-81-re. Volt egy utolsó pillanatban eldőlő találkozó is - a UCAM Murcia argentin válogatott irányítója, Facundo Campazzo 65-65-nél elvállalta a győztes dobást, egy ún. "running floatert", ami be is ment, ezzel nyert csapata a Joventut ellen. Ezzel egyébként a Murcia a Real Madrid mellett az egyetlen olyan csapat volt, amely hazai pályán tudott nyerni a nyitókörben.

Olaszország

Külön is volt arról szó, hogy Perl Zoltán és csapata, a Capo d'Orlando nagy csatában kapott ki a címvédő Olimpia Milanótól - részleteket ezen a linken olvashattok.

A tavaly Szolnokon játszó Jarrod Jones kiválóan mutatkozott be új csapatában, a Pesarónál, amely nagyban neki köszönhetően győzött könnyedén, 76-63-ra a Brescia ellen - a honosított magasember 19 ponttal és 11 pattanóval dupla-duplát ért el, 21 VAL-lal pedig a mezőny egyik legjobbja volt, csak a 19 pattanót leszedő Nnoko Landry volt nála hasznosabb 22 VAL-lal. A Trentónál a tavaly Szolnokon szintén megforduló, de szezon közben távozó Aaron Craft visszafogottabb volt (9 pont, 5 pattanó, 2 gólpassz), csapata pedig a 6 ponttal megnyert első negyed ellenére is viszonylag simán kapott ki a Brindisi otthonában 69-61-re. Az Olaj BL-ellenfele, a Dinamo Sassari Brian Sacchetti vezetésével (16 pont, 27 VAL) könnyedén győzött a szintén a BL-be kvalifikáló Varese ellen - 78-72 lett ugyan a meccs vége, de végig irányítása alatt tartotta a mérkőzés alakulását a Sassari.

A kiváló erőkből álló Sidigas Avellino megszenvedett a Torinóval - a hazaiak a 22 pontos Levi Randolph vezetésével a szünetben még 10 ponttal vezettek, a 37. percben viszont a vendégek álltak jobban 74-73-ra. Innen fordított az Avellino 84-78-ra, és bár 84-83-ra még feljött a Torino, fordítani már nem tudott. A Cantú hiába nyerte meg a nyitónegyedet 7 ponttal az Umana Reyer Venezia ellen, a Gani Lawal (28 pont, 9 pattanó, 34 VAL), Tremmell Darden (21 pont), Fran Pilepic (17 pont) trió maximum a 9 gólpasszig jutó Zabian Dowdelltől kapott segítséget. A túloldalon Stefano Tonut (26 pont, 35 VAL) mellé a többiek sokkal jobban felnőttek, a Venezia így fokozatosan vette át az irányítást, végül pedig 8 ponttal megnyert utolsó negyedének köszönhetően 99-92-re győzött.

A Vanoli Cremona játszotta a legsimább meccset, miután már a félidőben 18 ponttal vezettek a Pistoia ellen - a végén 20 pontos lett a különbség. Érdekes meccset játszott egymással a JuveCaserta és a Reggio Emilia - az első félidőben a hazaiak vezettek, a harmadik negyed végére fordítottak a vendégek, de a 26 pontos (32 VAL) Aleksander Czyz és a szintén hasznos (13 pont, 9 pattanó, 20 VAL) Mitchell Watt vezetésével visszavette az irányítást a Caserta. 75-70 után így is egyenlített a Reggio Emilia, a slusszpoén azonban Marco Giurié volt, az ő hármasával győzött a vendéglátó gárda.

Franciaország

A FIBA Europe Cupban a Körmenddel egy kvartettben lévő Gravelines Dunkerque majdnem elszórakozta a meccsét - a harmadik negyed végén 16 ponttal vezettek a Paris-Levallois ellen, 5 perccel a vége előtt is 74-57 volt az állás a javukra, de onnan jött egy 14-0-s vendég roham. A végén többször is feljött 1-1 pontra a Paris-Levallois, de egyenlíteni és fordítani nem tudtak, 81-79-re győzött a Dunkerque. A Nanterre 92 kifejezetten jól indította a bajnokságot (a Sopron nagy bánatára), második meccsét is tükörsimán nyerte a 2013-as bajnok, 2015-ös EuroChallenge-győztes - úgy lett 86-62 a vége, hogy a második negyedet 8 ponttal elvesztették, a félidőben pedig csak 2-vel mentek. Négy játékosuk is 14-18 pont között dobott, a túloldalon, az Orleans-nál pedig az egykori paksi, Marcellus Sommerville volt messze a legjobb (18 pont, 17 VAL). Az Alba Fehérvár ellenfele, az Elan Chalon 68-52-re kapott ki a tavalyi alapszakaszgyőztes Monaco otthonában - a vesztesnél a nem is olyan rég még az ASE-nél kosarazó John Roberson 6 ponttal, 5 gólpasszal, de csak 1/8-as mezőnymutatóval zárt.

A 2014-es és 2015-ös bajnok Limoges 100-94-re nyert a Nancy otthonában, hosszabbításban - az első negyedet 8 ponttal nyerték, a félidőben már a vendéglátók vezettek 3 ponttal, a végjáték pedig végig szoros volt. A ráadásban 93-91-es állás után csinált egy 8-0-t a Limoges, ezzel döntötte el a meccset a maga javára - a Vasasnál is megforduló Chekina Munanga ezúttal nem lépett parkettre. Az Antibes Sharks 75-74-re győzte le a tavaly a másodosztályt megnyerő Hyeres-Toulont, de gyakorlatilag végig kézben tartották az összecsapást az egypontos különbségű végeredmény ellenére is. A Dijon 11 ponttal vezetett 20 perc játék után a Le Portel ellen, de az utolsó negyed előtt már csak egy pont volt az előnyük. A záró 10 percet 36-20-ra nyerték, így végül könnyedén diadalmaskodtak 95-78-ra a 27 pontos Axel Julien vezetésével.

Le Mans félidőben még 6 ponttal égett a Pau Orthez ellen egy 11 ponttal elbukott második negyedet követően, a második félidőben azonban hengereltek és végül 92-78-ra győztek a hazaiak - legjobbjuk a tavaly Fehérváron játszó Ryan Pearson volt (27 pont, 13 pattanó, 2-2 gólpassz és szerzett labda), aki 35 VAL-lal a forduló legértékesebb játékosa is lett. A tavalyi döntő visszavágóján a Strasbourg óriási összeomlást produkált, miután a nagyszünetben még 47-32-re, 15 ponttal vezetett. A címvédő ASVEL a fordulást követően előbb gyakorlatilag egyenlített 10 perc alatt, a végén pedig 84-76-ra győzött, így a Strasbourg 0-2-vel kezdte a szezont. Volt egy másik nagy előnyről bukó csapat is, a Cholet ugyanis 28-8-ra nyerte az első negyedet a Chalons-Reims ellen. A középső két játékrészt összesen 26 ponttal vesztették el a hazaiak, a végén pedig 80-72-re kaptak ki.

Németország

Nagyüzem van a németeknél - pénteken és szombaton lenyomták a második fordulót, vasárnap és hétfőn pedig a harmadikat, a sorozatterheléssel tehát nincs probléma.

A második körben az Olaj BL-ellenfele, a Ludwigsburg 74-71-re kikapott hazai parketten a Göttingentől - 11 VAL-nál senki nem hozott jobbat a vesztesnél. A Walter Tigers Tübingen 78-66-ra verte a Giessen 46ers, a győztesnél pedig az Alba Fehérvár tavalyi dobóhátvje, a 15 pontig jutó Anthony Myles volt az egyik legeredményesebb. A nap rangadóján a tavalyi döntős, EuroCupos ratiopharm Ulm 105-95-re verte a BL-induló EWE Baskets Oldenburgot - az Ulmnál az egykori fehérvári Braydon Hobbs is játszott (2 pont, 5 gólpassz).

A nagyágyúk közül a Bayern München 90-77-re győzte le a Würzburgot, a Bamberg pedig 96-48-ra leiskolázta a Braunschweiget. A tavaly harmadik, idén BL-induló Frankfurt második vereségét is elszenvedte, ezúttal a Europe Cupozó Bonntól (74-60) - az egykori soproni és kecskeméti, Filip Barovics 7 ponttal, 3 pattanóval és 9 VAL-lal járult hozzá a győzelemhez. Az ALBA Berlin pedig nagy nehezen, de nyerni tudott Jenában a 13 ponttal megnyert harmadik negyednek köszönhetően (73-77).

A harmadik fordulóban a Ludwigsburg a páros negyedeket összesen 21 ponttal nyerte a Bonn ellen, végül 82-68-ra győzött az Olaj BL-ellenfele - Jack Cooley (17 pont, 10 pattanó, 26 VAL) és Johannes Thiemann (15 pont, 8 pattanó, 25 VAL) kiemelkedtek a győztesnél, Barovics 8 ponttal, 4 pattanóval, összesen 10 VAL-lal segítette a Bonnt. A Bamberg újfent kiütötte ellenfelét, ezúttal a Tübingen volt az áldozat (85-45) - a vesztesnél Anthony Myles sem tudott értékelhetőt hozni (3 pont, -2 VAL). A ratiopharm Ulm 16 pontos előnyt épített ki az ALBA Berlin ellen a félidőre, a végére azonban szoros lett a csata, így is nyert viszont az Ulm - Braydon Hobbs a győztesnél 0 ponttal, 4 gólpasszal és 2 eladott labdával zárt 17 perc alatt.

A nagyok közül a Bayern 94-63-ra, simán nyert a Göttingen vendégeként a 16 pontos, 11 pattanós (28 VAL) Reggie Redding vezetésével. Az EWE Baskets Oldenburg megszerezte első győzelmét - hiába bukták el 30-19-re az utolsó negyedet a Rasta Vechta ellen, 79-76-ra így is ők győztek (77-76-nál voltak a legközelebb a vendégek a bravúrhoz). A Fraport Skyliners is hozta az első győzelmét ebben az idényben, miután az első negyedet 9 ponttal nyerték az Eisbären Bremerhaven ellen, utána pedig végig jól gazdálkodtak ebből.

Görögország, Törökország

Ez a két bajnokság csak a jövő héten kezdődik.

Adria Liga

Külön is beszámoltunk már az első fordulóról, Cole Dickerson és Kendrick Perry teljesítményeiről - ezen a linken olvashattok róluk bővebben.

Belgium

A Sopron kupaellenfele, a Port of Antwerp Giants a szuperkupa után behúzta első bajnoki meccsét is, végig vezetve verték 97-82-re a Kangoeroes Willebroek csapatát hazai pályán - a vendégeknél a tavaly Dickersonékhoz hasonlóan Körmenden játszó Wesley Channels nem volt rossz (11 pont, 8 gólpassz, 4 pattanó), de nem tudta megakadályozni, hogy klubja sima vereséget szenvedjen. Az Alba Fehérvárral egy csoportban lévő Basic-Fit Brussels is győzelemmel nyitott - az első félidőben 14 pontos fórt építettek ki maguknak az Okapi Aalstar otthonában, ebből tartottak meg a végére két egységet. A Körmend ellenfele, a Hubo Limburg United is jól nyitott a Leuven vendégeként, összesen 9 ponttal nyerték az első két negyedet, ezt követően viszont a hazaiak átvették az irányítást - összesen 16 ponttal voltak jobbak a következő 20 percben. Kapaszkodott még a Jordan Swing (27 pont), Seth Tuttle (16 pont, 5-5 pattanó és gólpassz) páros vezette United, de 93-90-re kikaptak végül.

Meglepetésre az ötszörös címvédő Telenet Oostende is zakóval nyitott, méghozzá hazai pályán - a Mons-Hainaut 79-66-ra, tükörsimán győzte le a bajnokot Lionel Bosco (11 pont, 9 gólpassz), Justin Cage (10 pont, 6 pattanó, 3 gólpassz, 4 szerzett labda) és Alexandru Olah (16 pont, 7 pattanó) vezetésével. Az Olaj Bajnokok Ligája riválisa, a belga Proximus Spirou Charleroi pedig a nap legnagyobb zakóját szenvedte el, miután otthon 21 pontos hátrányba kerültek már a félidőre, a végén pedig 91-68-ra buktak a Liege ellen - a győztesnél John Fields (21 pont, 8 pattanó, 5 kiharcolt fault) és Troy Huff (18 pont, 9 pattanó, 6 kiharcolt fault) vitték a prímet, a Charleroi-nál viszont Adam Kempen (15 pont, 8 pattanó) kívül még csak elfogadható teljesítmény sem nagyon volt.

Proximus Spirou Charleroi - betFirst Liege  68-91
Stella Artois Leuven Bears - Hubo Limburg United  93-90
Telenet Oostende - Belfius Mons-Hainaut  66-79
Crelan Okapi Aalstar - Basic-Fit Brussels  74-76
Port of Antwerp Giants - Kangoeroes Willebroek  97-82