Spanyol bajnokság - 4. forduló

Lóránt Péter és csapata sajnos megint egy szoros mérkőzésen maradt alul a spanyol bajnokság legutóbbi fordulójában, így továbbra is küzdenek első győzelmükért a szezonban. Hanga Ádámék viszont remek formában vannak, harmadik sikerüket könyvelhették el a hétvégén, és ezzel holtversenyben a második helyen állnak az ACB Ligában. Az ő mérkőzéseik áttekintésén kívül, lássuk mire mentek egymással a "nagyok" "TV-s meccsen", illetve, hogyan alakult a többi párharc a hétvégén.

Estudiantes Madrid – Lagun Aro 62-58

Honfitársunk, Lóránt Péter csereként kapott szerepet a Lagun Aro negyedik bajnoki mérkőzésén az Estudiantes Madrid otthonában és az eddigi legjobb ACB-s produkcióját nyújtotta, de ez most minden bizonnyal másodrangú a magyar válogatott nagyembernél, ugyanis csapata 21(!) pontos előnyről bukott el egy újabb egylabdás meccsen. A feldobástól kezdve nagyon magabiztosan kosarazott a san sebastiani gárda, az első negyedben 8 ponton tartották a vendégeket fantasztikus védekezésükkel, az egykori spanyol válogatott Carlos Jimenez és az NBA-ből importált Antoine Wright sem tudtak jelentősen lendíteni a hazaiak szekerén - de csak a félidő előtt... A nagyszünetre 16 egységnyi fórral rendelkezett a Lagun Aro, tehát minden álomszerűen alakult Lóránték számára. A magyar légiós aktívan kapkodta a lepattanókat ebben a szakaszban, ám mezőnyből nem tudott betalálni, ugyanakkor a büntetőket relatíve jó százalékkal (4-ből 3) értékesítette, védekezésben pedig extrát hozott. A fordulás után 46 - 25-re is ment már a vendég alakulat, de akkor egycsapásra minden teljesen megváltozott, hiszen egy 16-3-as futással előbb felezték a távolságot, majd 52 - 51-nél már náluk volt az előny! Támadásban borzasztóan szenvedett a Lagun Aro, írd és mondd, 35(!!!) triplával próbálkoztak Baronék, ebből az amerikai egymaga 13 kísérletet vállalt, de ő maga csupán kétszer talált be az egész összecsapás során, a csapata pedig 8 alkalommal, ami 23 százalékos teljesítmény. Ez természetesen azt jelenti, hogy az Estudiantes teljes mértékben ki tudta tolni ellenfele játékát a festékből, a lendületet vesztett vendég klub viszont nem adta fel és a végletekig harcolt. A faltharcból viszont megint nem tudott jól kijönni Lóránt Péter csapata, így újfent szoros derbin maradt alul, immáron negyedszer.

Honfitársunk 3 dobott pontot, 7 lepattanót (ebből 3 támadó) tudott felmutatni 16 játékperce alatt. Most történt meg vele először az ACB-ben, hogy egynél több mezőnydobással is próbálkozhatott, ám most 4 kísérletéből egy sem ért célt, ám büntetőből (4-ből 3) azért eredményes tudott lenni. A hazaiaknál a Flores, Gabriel, Wright trió vitte a prímet támadásban, abban a szakaszban, melyben meg tudta fordítani a találkozót mindhárman brillíroztak, egyébként az amerikai duplájával tudta először átvenni a vezetést az Estudiantes az utolsó negyed közepén, ahonnan már nem volt visszaút a vendégek számára. A Lagun Aro legeredményesebbje a 14-ig jutó Andy Panko volt, de a 12-ig jutó Vidal is kitett magáért. A Lagun Aro legközelebb vasárnap 12:15-kor lép pályára Zaragozában.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Assignia Manresa – Gran Canaria 69-60

Hanga Ádámék a várakozáson felüli idényrajt után egy szintén náluk előrébb jegyzett gárdával, az Európa Kupában induló Gran Canariával mérték össze tudásukat hazai pályán a negyedik fordulóban. Dávid Kornél egykori klubja korán tudatosította a manresaiakban: ide ma nyerni jöttek és egy könnyű kosarat sem engedélyeznek a vendéglátóknak. Ennek megfelelően kissé akadozva indult a derbi, sok hiba volt mindkét oldalon. A Manresának leginkább a sérülésből visszatérő ukrán Gladyr tudott lendületet adni az első etapban, két hatalmas, emberről dobott triplát szórt be, de a közben a negyed derekán csereként érkező magyar légiós is mutatott szép dolgokat, legelőször rögtön egy alley-oop zsákolással kápráztatta a közönséget, majd büntetőket harcolt ki és értékesítette is mindkét lehetőségét a vonalról. Jelentős szerepe volt már akkor abban, hogy fordítani tudott a hazai együttes. A második játékrészben újra átvette az irányítást a Palacios vezette Gran Canaria, Hanga újfent a periódus második felében érkezett, ekkor lepattanókkal, szerzett labdával és egy negyedvégi blokkal segítette övéit, de a nagyszünetben így is 5 ponttal mentek a „kanárik”.

A fordulást követően kissé érthetetlen módon a lendületesen játszó magyar válogatott kosarast nem tette fel edzője a pályára, a társak pedig nem tudták helyzetbe hozni a formába lendülő Gladyr-t, a vendégek így szép lassan 10 pont feletti fórba kerültek. Hanga most is a játékrész közepén érkezezett és megint nagyot lendített a Manresa játékán. Lepattanóinak, faulttal együtti zsákolásának és remek védekezésének köszönhetően, valamint Doellman segítségével három perc alatt eltüntették a hátrányt, onnantól pedig szépen kézben tartották a találkozót. Ádámnak nem ment a büntetőzés a második félidőben, mindhárom lehetőségét elpuskázta, ugyanakkor öröm az ürömben, hogy mindannyiszor támadó lepattanót szereztek társai, melyek után még kosár is született a szóban forgó akciók után. A negyedik 10 percben egyébként már „kezdőként” vonulhatott fel honfitársunk is, valamint a végjátékban is a pályán tartózkodott. Összességében 6 pontig, 5 lepattanóig, 2 gólpasszig jutott 1-1 szerzett labda és blokk mellett, a negatív oldalon pedig egy eladott labda szerepelt nála 19 perc alatt. 5 büntetőjéből csupán 2-őt tudott értékesíteni, mezőnyből viszont 4-ból 2-vel zárt (ebből egyszer a triplavonalon túlról hibázott).

A 3 - 1-gyel hatalmas meglepetésre az ACB holtversenyes második(!) helyén álló Manresa játékán abszolút érződik, hogy még több lehet a csapatban, irányító poszton főleg Rodriguez részéről rengeteg a hiba, az éppen formában lévő játékosokban rejlő lehetőségeket pedig még nem képes teljesen kiaknázni a gárda. Sergiy Gladyr hatalmas erősítés így sérülésből visszatérten is, neki például jóval több dobóhelyzetet is ki lehetne dolgozni. Ezzel együtt már ma is ő volt a hazaiak legeredményesebbje a maga 17 egységével, a csapatkapitány Montanez 15-öse, valamint Doellman 16 pontja is kulcsfontosságú volt a sikerben. A másik oldalon a nagyobb neveknek nem igazán ment a játék, nagyon szépen levédekezték őket Hangáék. A görög válogatott Bramos is csupán 6-ot szórt, az egykori NBA-s Taurean Green pedig a gyűrűbe sem tudott találni. A Gran Canaria legjobbja a 12-ig jutó Palacios volt, ezzel a vereséggel a második legrosszabb mérleget tudják felmutatni Haynes-ék az egész ACB-t tekintve, ez abszolút csalódás a részükről.

Hanga Ádám és a Manresa legközelebb szombaton este 8 órakor játszik a Cajasol vendégeként Sevilla városában.

Caja Laboral – Valencia Basket 72-82

Előzetesen nem sok esélyt jósoltunk a Valenciának a jó formában lévő Caja Laboral otthonában. A mérkőzés ennek megfelelően is indult, a hazaiak Teletovics vezetésével villámrajtot vettek és 21-4-re elhúztak az első negyedben. Ébredezett azonban a Valencia, főleg a gólpasszok helyett most a pontokat termelő Rafael Martinez remeklésének köszönhetően. Át is tudták venni a vezetést a félidő vége előtt, de Reggie Williams utolsó másodpercekben értékesített hármasával a hazai gárda vonulhatott előnnyel a nagyszünetre. A harmadik negyedben tovább tartott a Valencia lendülete, még mindig a kisember Martinez vezetésével, és többek között egy 14-0-s rohammal meg is tudtak lépni vendéglátójuktól. Az utolsó felvonásban mindent megpróbált a Caja Laboral, hogy elkerülje az otthoni vereséget, de minden kosarukra volt válasza a Valenciának, és így kisebb meglepetésre, de elhozta a győzelmet riválisa otthonából Paco Olmos együttese. Teletovicsot nem sikerült megállítaniuk a vendégeknek (23 pontig jutott), de remek csapatmunkának köszönhetően erre ma nem is volt szükség, a bosnyák klasszis egyedül kevés volt a sikerhez.

Regal FC Barcelona – Bizkaia Bilbao Basket 91-72

Rangadót vártunk, sima meccs lett belőle. A Barcelona egy perc kétséget sem hagyott afelől, hogy itt ma nem lesz keresnivalója tavalyi döntőbéli ellenfelének, és 13-2-vel nyitották a mérkőzést Navarróék. Apropó Navarro. A spanyol klasszis megint elképesztőt játszott ezen az estén: 24 perc alatt termelt be 27 pontot a Bilbao gyűrűjébe. Eközben a vendégeknek semmi sem akart összejönni: a legtöbb blokkot kiosztó D’or Fischer akkora sapkát kapott Ndongtól, hogy az az egész családjára jó lesz majd. Egyszer-egyszer azért mégis megvillant a Bilbao, de csak epizodista lehetett a Barcelona előadásán, ahol Lorbeck, Perovic és Mickael is remekeltek a találkozón. A mérkőzés előtt Xavi Pascual megkapta a tavalyi évad legjobb edzőjének járó trófeát és külön köszöntötték a nyolc év után a vendég öltözőt először használó Roger Grimaut, akinek nem sikerült javítania egykori csapata elleni mérlegén, és 12-ik találkozójukon elszenvedte tízedik vereségét is.

Lucentum Alicante – Blancos de Rueda Valladolid 91-64

Nagyobb megerőltetés nélkül intézte el aktuális ellenfelét az Alicante együttese, akik gyakorlatilag szétdobták a Valladolid gárdáját. 17 triplát süllyesztettek el a hazaiak a vendégek gyűrűjében, tették mindezt igen jónak számító, 56.7 %-os pontossággal. Nem akadt egyetlen kiemelkedő teljesítmény sem a Valladolid csapatában, míg a túloldalon öten is tíz pont fölé jutottak. Pedro Llompart 12 gólpasszával remekül mozgatta a hazaiakat, míg a legeredményesebbnek Kyle Singler bizonyult, a maga 17 pontjával.

Real Madrid – Blusens Monbus 81-67

Bár egy negyedet se tudott elvinni a vendég gárda a mérkőzésen, mégis végig tapadtak esélyesebb ellenfelükre, a különbség nem sokszor nőtt tíz pont fölé. A végig viszonylag szoros eredmény ellenére a Real kézben tartotta a mérkőzést, amikor kellett mindig akadt valaki, aki megrázta magát és újabb lökést adott a csapatnak, hatan is elérték a tíz pontos határt a hazaiak közül. Lélegzetállító jelnetekben nem volt hiány az összecsapáson: Rudy Fernandez gyakorlatilag lehetetlen helyzetből dobott be emberrel együtt egy triplát, míg a vendégek Deron Washington győzelmet érő megmozdulásaiban vigasztalódhattak, igaz csak a heti TOP 7-es listán.

UCAM Murcia – Cajasol Banca Civica 65-58

Sokáig úgy tűnt, hogy az előzetes várakozásoknak megfelelően most sem sikerül megtörnie nyeretlenségét a hazai csapatnak, mert a Cajasol egy félidőn keresztül remekül játszva, magabiztosan vezetett a nagyszünetben. Utána viszont mintha egy teljesen más csapat jött volna ki a pályára, mindkét oldalon. A Murcia szárnyalt, és majdhogynem lenullázta a vendégek, na jó, azért öt pontot (!!) engedélyezett ellenfelének a harmadik negyedben. Augustine újfent dupla-dupla ért el, de ezúttal társai is akadtak a pályán, Kurz és Franch személyében, így hatalmas küzdés árán, megérdemelten gyűjtötte be első győzelmét a Murcia.

FIATC Joventut Badalona – Baloncesto Fuenlabrada 62-73

Hiába sikerült megállítania a Badalonának a liga egyik legjobb pontdobóját (Kirk Penney mindössze 7 pontig jutott), az Ayon-Mainoldi-Sene trióval már nem tudtak mit kezdeni a hazaiak, így a Fuenlabrada távozhatott győztesként Katalóniából. Hiába kezdett nagyon rosszul a vendég együttes, a folytatásban már abszolút uralni tudták a mérkőzést, a harmadik negyed itt is kulcsfontosságú volt, azt 24-9-ra nyerték a narancssárga mezesek. A már említett trió mellett Colom hasznos játéka (9 pont, 7 gólpassz) is sokat nyomott a Fuenlabrada sikerében, míg a hazaiaknál Williams jó teljesítménye (17 pont, 7 lepattanó) mellé nem igazán tudott felnőni senki.

Unicaja Malaga – CAI Zaragoza 79-57

Fokozatosan őrölte fel aktuális áldozatát a liga egyetlen veretlen csapata, az Unicaja Malaga. Hiába érték el négyen is a tíz pontos határt a vendégeknél, a hazaiak 11 pályára lépő játékosa közül tízen is pontot tudtak szerezni, és ezt már nem bírta el a Zaragoza. Demoralizáló blokkokkal állította meg sokszor ellenfelét a Malaga, amiből könnyű, gyors gólokat tudtak szerezni Rowlandék. Uralták a festéket is a hazaiak, 79 dobott pontjukból 52-t szerezetek a szigorított terülten belülről, főleg Freeland élt nagyon a palánkok alatt (14 pont, 11 lepattanó). Meglepetés tehát nem történt, a Zaragoza legközelebb hazai pályán javíthat (reméljük csak feltételes mód marad) Lóránt Péterék ellen.

Mint arról már bizonyára mindenki értesült, Ádám ezen a héten "visszaverekedte" magát a legszebb jelenteket tartalmazó összeállításba, lássuk most, hogy kik szorították le a dobogóról!