Európai körkép (márc. 11-12.) - Llull megint a Real hőse

A Real Madrid újra Sergio Llull meccnyerő dobásának köszönhetően nyert, ezúttal a Barca ellen - Felipe Reyes új csúcstartó a spanyol élvonalban. Pongó Marcellék 47 éves rekordot állítottak be Németországban, Olaszországban Jarrod Jones újabb kiváló meccse megint nem ért győzelmet csapatának, a görögöknél pedig az Olympiakosz az AEK ellen diadalmaskodott. A spanyol, a francia, a német, a görög, a török és az olasz első osztály mellett az Adria Liga hétvégi eseményeire térünk ki.

Spanyolország

Hanga Ádám és csapata, a Baskonia nagy meglepetésre kikapott az utolsó helyezett Manresa otthonában, erről külön is írtunk már (87-82).

A tabella többi topcsapata mind nyert. A Tenerife már az első három negyedben is vezetett az Estudiantes otthonában, de az utolsó felvonásban léptek le igazán ellenfelüket (63-82). A Valencia úgy győzött 101-86-ra a Fuenlabrada ellen, hogy az utolsó negyedet 13 ponttal elbukták - Bojan Dubljevics (17 pont, 7 pattanó, 28 VAL) a forduló legjobb egyéni teljesítményét hozta a győztesnél. A kör rangadóján hiába vezetett a Real Madrid a félidőben 11 ponttal a Barcelona ellen, a gránátvörös-kékek a meccs végére fordítottak. Jött azonban sokadjára Sergio Llull, aki újabb mérkőzést döntött el saját csapata javára, így győzött a Real (76-75) - a meccs krónikájához tartozik, hogy Felipe Reyes a spanyol első osztály történetének legjobb lepattanózója lett. A Barcelona a vereség mellett annak sem nagyon örülhetett, hogy Justin Doellman újabb 4 hétre kidőlt talpsérülése miatt.

A Malaga nagyon fordulatos meccset játszott a Joventuttal - 6 ponttal nyerték az első negyedet, 11-gyel elveszítették a másodikat, majd 18 ponttal megint megnyerték a harmadikat. Az utolsó felvonást 10 ponttal elbukta a Malaga, de így is győzött 77-74-re. A Gran Canaria tartja stabil formáját, a Real Betis otthonában már a félidőben 17 ponttal vezettek, simán nyertek is (70-89). A nyolcadik helyen álló Andorra viszont elbukott a Murcia otthonában, lényegében esélytelenül, hiszen 24-10-re vesztették el a nyitó 10 percet, onnan nem volt visszaút már számukra (77-53). Az alsóházban egy mérkőzést játszottak, ezen a Zaragoza tükörsimán győzte le a továbbra is Rosco Allen nélkül játszó Obradoirót (85-59) Robin Benzing (22 pont, 25 VAL) vezetésével.

Olaszország

A listavezető Milano továbbra is az élen van, méghozzá nem akármilyen előnnyel (5 győzelem), hiszen most is győztek - a Sassari otthonában a félidőig kiépett 9 pontos fórjukból jól gazdálkodtak (75-82), Ricky Hickman pedig kiválóan játszott (17 pont, 25 VAL). Az őket "üldöző" Venezia a Pistoia otthonában még 5 pontos hátrányban volt a félidőben, de 11 ponttal nyerték a harmadik felvonást, azzal fordítottak. A 37. percben aztán mindössze egyetlen pont volt a különbség a két fél között, de innen a vendégek megléptek 9 pontra, onnan nem volt visszaút Ronnie Moore-ék (6-6 pont és pattanó, 8 VAL) számára.

A velenciekkel azonos mérleggel álló Avellino is nyert, de nem kis meccset az utóbbi hetekben hatalmasat zuhanó, már csak a nyolcadik helyen álló Reggio Emilia otthonában. A fordulatos mérkőzés rendes játékidejének végét elszórakozta az Avellino, és a végén még nekik kellett egyenlíteniük. A ráadásban aztán megint ők álltak jobban, megint fordított a Reggio Emilia, de Adonis Thomas duplájával végül egy ponttal nyertek a vendégek (89-90), hiába volt kiemelkedő a hazaiaknál Pietro Aradori (31 pont, 9 pattanó, 30 VAL). Perl Zoltán előző klubja, a Capo d'Orlando már a negyedik, miután az utolsó helyezett Cremona otthonában is győzni tudtak egy óriási fordításnak köszönhetően - az utolsó negyedet nyerték 14 ponttal, így végül a meccset 4-gyel (82-86) Dominique Archie vezetésével (25 pont, 26 VAL).

Az ötödik Sassari mellett a hatodik Trento is kikapott, ők Torinóban hasaltak el, méghozzá nagyobb izgalmak nélkül, szinte végig hátrányban játszva (76-67) - a győztesnél Deron Washington pazarul játszott (17 pont, 14 pattanó, 34 VAL), a vesztesnél az ex-szolnoki Aaron Craft volt a legjobb (6 pont, 7 gólpassz, 6 pattanó, 11 VAL). A Brindisi megelőzte a Bresciát, miután három borzasztóan szoros negyed után a végét sokkal jobban bírták ellenfelük otthonában (81-91). A Cantú első negyedben szerzett 11 pontos előnye a harmadik felvonás végére elfogyott Casertában, de a vendégek a végén tudtak még újítani, így győztek (79-85) a forduló MVP-jének választott JaJuan Johnson vezetésével (35 pont, 39 VAL). A Pesaro pedig hiába vezetett a félidőben 9 ponttal a Varese vendégeként, a 26-9-re elbukott utolsó negyeddel kikaptak (93-78), hiába volt megint egészen pazar Jarrod Jones (25 pont, 10 pattanó, 32 VAL).

Eredmények a 22. fordulóból

The Flexx Pistoia (10-12) - Umana Reyer Venezia (14-8)  71-78
Grissin Bon Reggio Emilia (11-11) - Sidigas Avellino (14-8)  89-90 hosszabbítás után

Franciaország

A galloknál nincs változás az élen, a Monaco maradt az élen, még mindig 3 meccses előnye van a második helyezetthez képest annak ellenére is, hogy szinte végig hátrányban játszva most kikaptak a Nanterre otthonában (99-88). A másik két élgárda közül a Chalon az ASVEL otthonában nyert rangadót úgy, hogy a harmadik negyed végén még 4 pontos hátrányban voltak, de 28-15-re nyerték a záró 10 percet (68-77) - a vendégeknél Cameron Clark kiemelkedő volt (26 pont, 31 VAL), az ex-paksi John Roberson most kevésbé villogott (4 pont, 5 gólpassz, 4 VAL). A Top4 negyedik tagja, a Pau-Lacq-Orthez viszont kikapott a Strasbourg otthonában, ők lényegében végig csak üldözték ellenfelüket (67-58). A Strasbourg mellett a Paris-Levallois próbálja még közelíteni az első négyet, ők most a Le Mans-t múlták felül - a pocsék első félidő (24-27) után a vendégek felébredtek, a hazaiak nem (44-68). A vesztesnél az ex-fehérvári Ryan Pearson volt a legjobb (12 pont, 15 VAL).

A két feljutó rangadóját a harmadik negyed után még 2 pontos hátrányban lévő Le Portel nyerte (67-72) a 25 pontig és 36 VAL-ig jutó Darrin Dorsey vezetésével. A Gravelines is az utolsó negyedben múlta felül az Orleans-t (59-67) - az ex-paksi Marcellus Sommerville volt a hazaiak legjobbja (19 pont, 6 pattanó, 18 VAL). A Dijon szintén a záró felvonásban tudta a maga javára fordítani a Chalons-Reims elleni ütközetét (86-73) kitűnő csapatmunkájának köszönhetően. A Limoges tükörsimán intézte el az Antibes Sharksot, semmi kérdés nem volt, melyik a jobb csapat (95-66) - Klemen Prepelic kiemelkedett a többiek közül (25 pont, 28 VAL). A Cholet-nál nagy a baj, miután egy végletekig kiélezett meccsen kikaptak hazai pályán a ligautolsó Nancy-tól is (82-85) - két és fél perccel a vége előtt még 82-74 volt az állás, onnan csináltak egy 11-0-t a Brion Rush (20 pont, 9 gólpassz, 21 VAL) vezette vendégek.

Németország

A németeknél az Ulm továbbra is hibátlan, 24-0-s mérlege van, miután a 17 ponttal megnyert második negyedüknek köszönhetően a Bonnt is nagyon simán verték (69-87) - a vendégeknél az ex-fehérvári Braydon Hobbs szokásához híven hasznos volt (12 pont, 6 gólpassz, 17 VAL), a hazaiaknál pedig Filip Barovics kapkodta magát (3-3 pont és gólpassz, 7 pattanó, 13 VAL). Az Ulm ezzel egyébként 25. győzelmét szerezte ebben az idényben (az időközben csődbe ment Phoenix Hagen elleni sikert nem számolják már a tabellán), ezzel beállították a Leverkusen 1969/70-es rekordját az egy idényben zsinórban szerzett győzelmek számával - az abszolút csúcs 32-vel az Alba Berliné az ezredforduló elejéről, de két szezonból. Pongó Marcell is bemutatkozott egyébként pár hete a bajnokságban is az Ulmnál (egy triplát szórt), de ezen a találkozón nem játszott.

Az Ulmot továbbra is 1 győzelemnyi távolságból üldöző, euroligás Bamberg a második negyed végén és a harmadik felvonásban lépte le az Oldenburgot, ők is simán győztek (62-83). A két topcsapat mögött sincs változás. A harmadik továbbra is a Bayern München, amely már az első 10 perc alatt eldöntötte a Tübingen elleni mérkőzését (63-85). A negyedik Medi Bayreuth-tal az első két és fél negyedben nem volt egy súlycsoportban a Göttingen, a vendégek aratták a forduló egyik legkönnyebb győzelmét (66-101). Az Ulmtól kikapó Bonn mellett az ALBA Berlin is 9 vereséggel áll a legjobb négy helyezett mögött - a fővárosiak most a Würzburgot ütötték ki az első három negyedben (99-75). A Ludwigsburg fontos győzelmet aratott egyik riválisa, a Jena otthonában, így továbbra is nyolcadik az Olaj egykori BL-ellenfele - 19 ponttal nyerték a második negyedet, az volt a döntő (80-95).

A Giessen nagy meccset játszott a Bremerhaven ellen, végig kiegyenlített találkozón az utolsó két percben sikerült ellenfelük fölé kerekedniük, így nyertek 4 ponttal (88-84) - a győztesnél Dwayne Evans (23 pont, 16 pattanó, 31 VAL), a vesztesnél pedig Jordan Hulls (30 pont, 8 pattanó, 5 gólpassz, 39 VAL) voltak kiemelkedőek. A Giessen ezzel ott toporog a Ludwigsburg nyomában, egy vereséggel lemaradva tőlük. A 10. helyre pedig a Jena vereségével a Frankfurt jött fel, amely borzasztóan könnyedén verte a Braunschweiget (92-56)

BG Göttingen (9-16) - Medi Bayreuth (17-6)  66-101
Fraport Skyliners Frankfurt (10-14) - Basketball Löwen Braunschweig (4-19)  92-56
Telekom Baskets Bonn (14-9) - ratiopharm Ulm (24-0)  69-87

Törökország, Adria Liga

Ezeket a bajnokságokat külön tárgyaltuk, mint mindig, a törökökről ezen a linken, az Adria Ligáról pedig ezen a linken olvashattok.

Görögország

A görögöknél rendeztek egy rangadót a hétvégén, ezen az Olympiakosz a védekezésének, támadásban leginkább Matt Lojeskinek (17 pont, 22 VAL), illetve a 7 ponttal megnyert harmadik negyedének köszönhetően nyert az AEK Athén otthonában (63-70) - a hazaiak így is harmadikok a tabellán. A Panathinaikosz a 16 ponttal megnyert második negyedével rendezte a nyitott kérdéseket az Apollon Patrasz otthonában (74-97). A negyedik Arisz az első negyedet még 7 ponttal elbukta a Doxa Lefkadasz ellen, de a harmadikat 18 ponttal nyerte, így végül nagyobb izgalmak nélkül győztek (78-70) Vaszileosz Kavvadasz (20 pont, 7 pattanó, 26 VAL) vezetésével. Az ötödik PAOK azonban egy fordulatos első félidő után, szoros mérkőzésen kikapott a Rethymno otthonában (73-70), így rettenetesen rámásztak többen is a héten a BL-ből is kieső együttesre - mostani legyőzőjük csak egy meccsre van tőlük.

A Kolosszosz azonban nem tudta kihasználni bukásukat, miután ők is kikaptak a Kymisz otthonában, pedig az utolsó negyednek még ők mentek neki 2 pontos vezetéssel (74-64) - a hazaiaknál Martin Pahlmblad továbbra is kezdő (6 pont, 5 gólpassz, 6 VAL). A Promitheasz a 26-10-re megnyert első negyedének köszönhetően győzött a Trikalla otthonában (62-67), a vendégek így felléptek a nyolcadik helyre (2 győzelemre vannak az ötödik PAOK-tól) - a hazaiaknál az ex-szolnoki Oliaksandr Lypovyy (8 pont, 4 gólpassz, 8 VAL) és az egykori jászberényi Mike Caffey (8 pont, 5-5 gólpassz és pattanó, 12 VAL) is kezdők voltak. A Lavrio pedig borzasztóan simán győzte le a Koroivoszt (93-63), így előbbi még harcol a rájátszásért.