Európai körkép (márc. 18-19.) - Roscóék legyőzték a Realt

A spanyol élvonalban a sérült Rosco Allent nélkülöző Obradoiro óriási meglepetésre legyőzte a Real Madridot, de a listavezető Tenerife is kikapott. Németországban továbbra is tart az Ulm egyeduralkodása, a Bayern viszont megverte a Bamberget, míg Franciaországban a Chalon jött ki jobban a Nanterre elleni hosszabbításos csatából. A spanyol, a francia, a német, a görög, a török és az olasz első osztály mellett az Adria Liga és a VTB Liga hétvégi eseményeire térünk ki.

Spanyolország

Hanga Ádámék ezúttal pihentek. A kör legnagyobb rangadója nagy védekezést és nagy szenvedést hozott támadásban, legalábbis az első 20 percben - a Tenerife-Valencia összecsapás első negyedében a vendégek, a másodikban pedig a hazaiak jutottak el mindössze 6 pontig, a félidőben a Valencia vezetett 4 egységgel. A fordulás után is szoros volt a mérkőzés, a végjátékban kiegyenlíthetett volna a Tenerife 60-62 után, de kilépett játékosuk az oldalvonalon, mielőtt befejezte a ziccert, így végül 65-62-re győztek a vendégek. A legnagyobb meglepetést a Rosco Allent ezúttal is nélkülöző Obradoiro szolgáltatta, amely 7 ponttal legyőzte a Real Madridot, pedig az első negyed után még ők voltak lemaradva 7 egységgel - a győztesnél Mickey McConnell 17 ponttal és 12 gólpasszal (29 VAL) vitte a prímet.

A Barcelona kihasználta a Real botlását, és fellépett a 3-5. helyekre (ahol a Madrid és a gránátvörös-kékek mellett egyébként még a Baskonia áll). A katalánok tükörsimán diadalmaskodtak a Joventut otthonában (56-76) Petteri Koponen vezetésével (19 pont, 22 VAL). A Top8-ból a Gran Canaria zsinórban hatodik győzelmét aratta, az előző körben Hangáékat legyőző Manresán léptek át leginkább első és harmadik negyedüknek köszönhetően (95-76). A Malaga viszont bukott ebben a körben, a halvány PO-reményeit ezzel életben tartó Estudiantes győzte le őket a 27 pontos (27 VAL) Edwin Jackson vezetésével úgy, hogy lényegében a félidőre kialakult az a különbség, ami a végén is a differenciát jelentette (66-78).

A nyolcadik helyezett Andorra nagyon fontos diadalt aratott a Zaragoza ellen - 10 perc után 33-21-re vezettek, de az utolsó negyedre már a vendégek fordultak 1 pontos előnnyel. Ezt a játékrészt azonban 9 ponttal a forduló MVP-nek választott Giorgi Shermadini (27 pont, 9 pattanó, 41 VAL) vezetésével megnyerte a hazai gárda, így győztek (100-92). Azért volt ez fontos siker, mert legnagyobb ellenfelük, a kilencedik helyen álló Bilbao vereséget szenvedett a hétvégén, méghozzá hazai pályán és elég simán - a Murcia a harmadik negyedben eldöntötte az összecsapást, így a Bilbao lépéshátrányba került az Andorrával szemben (71-82). A Real Betis csökkentette a Fuenlabrada esélyét a legjobb 8 közé jutásra, miután idegenben győztek egy szoros összecsapáson (67-72) - a magyar válogatott honosítandó irányítója, DeAndre Kane sokoldalú volt (7 pont, 5 gólpassz, 4-4 pattanó és kiharcolt fault, 12 VAL), Kenny Chery nem játszott, Sztrahinja Milosevics pedig 6 pontig jutott.

Olaszország

A továbbra is listavezető Milano a vártnál szorosabb mérkőzésen, de gyakorlatilag végig vezetve győzte le az utolsó helyezett Cremonát (86-78). Két üldözője sem hibázott. A Venezia egy borzasztóan hullámzó meccsen nyert végül tükörsimán a Torino ellen (89-70) - az első negyedet 16 ponttal nyerték, a másodikat 15-tel bukták, a harmadikat pedig újfent megnyerték, ezúttal 23 ponttal. Az Avellino az első 10 perc alatt szerzett 11 pontos előnyéből adott le a félidőre, de a negyedik negyedben bebiztosították sikerüket a Sassari ellen (77-65) a tripla-duplával kacérkodó Marques Green vezetésével (11 pont, 9 gólpassz, 8 pattanó, 20 VAL).

A negyedik helyen álló Capo d'Orlando sem hibázott, miután egy végig szoros mérkőzésen a végjáték már az övék volt a Caserta ellen (74-71) - 10 ponttal vezettek 5 perccel a vége előtt, még visszajöttek a vendégek a meccsbe, de egyenlíteni nem volt esélyük már a végén. Az ötödik helyre a Sassari botlása után feljött a Trento, amely 18 pontos félideji előnyét szinte teljes egészében leadta a harmadik felvonásban a Pistoia ellen, de megrázták maguk a hazaiak, így végül győztek (99-91). A Trentónál az ex-szolnoki Aaron Craft volt az egyik legjobb (15 pont, 5 gólpassz, 22 VAL) a forduló megosztott MVP-je, Dominique Sutton mellett (21 pont, 26 VAL), a másik oldalon a fehérvári All-in csapat egykori irányítója, Ronnie Moore sok hibával játszott (14 pont, 8-8 gólpassz és eladott labda, 13 VAL).

A Reggio Emilia (ideiglenesen) megállította a zuhanását, miután a 14 ponttal megnyert harmadik negyedének köszönhetően legyőzte a Pesarót idegenben (81-91) - a vesztesnél Jarrod Jones volt ezúttal is a legjobb (20 pont, 9 pattanó, 3 szerzett labda, 29 VAL). A Cantu fontos sikert aratott hazai pályán a Brindisi ellen (83-77) - szoros mérkőzést sikerült a maguk javára fordítani. A Varese pedig némi meglepetésre diadalmaskodni tudott Bresciában, miután a középső két negyedet összesen 15 ponttal nyerték (78-87) - a győztesnél Dominique Johnson lett a forduló másik MVP-je a már említett Sutton mellett (30 pont, 26 VAL).

Franciaország

Az éllovas itt sem hibázott, a Monaco nem nagyarányú, de biztos sikert könyvelhetett el a Chalons-Reims ellen, csak a második negyedben voltak kicsit gyengébbek (81-72). Rendeztek egy nagy rangadót, hiszen az üldözők közül a Chalon a Nanterre-t fogadta. A hazaiak az első félidőben vezettek, de a fordulás után a vendégek kiegyenlítettek, és nem hozott döntést a rendes játékidő. Amíg azonban az "alap" 40 perc végén a Nanterre-nél volt végig az előny, és a Chalonnak kellett kapaszkodni, a ráadásra ez megváltozott - a hazaiak megtartották párpontos fórjukat, így ők nyerték az összecsapást (94-90). A győztesnél John Roberson 23 pontot szórt (18 VAL), a rendes játékidő végén ráadásul fontos duplát értékesített az ex-paksi játékmester.

A Pau-Lacq-Orthez nem botlott, a Nanterre veresége miatt a dobogóra fellépő együttes az első három negyedben összesen 6 pontos előnyt tudott kiépíteni a Le Mans ellen, ezt azonban a végére több mint a duplájára növelték (85-71) - a pocsék formában lévő vesztesnél az ex-fehérvári Ryan Pearson 12 pontig jutott (11 VAL). A Paris-Levallois épphogy nem hibázott a Cholet ellen - 5 perccel a vége előtt 10 ponttal vezettek, de a végjátékba már 4 pontos hátránnyal fordultak (70-74), innen lett a vége 75-74 a javukra Jason Rich (24 pont, 25 VAL) duplája után. A Strasbourg a forduló egyetlen vendég sikerét aratta - félideji 10 pontos előnyét leadta a Bajnokok Ligája résztvevő gárda a záró játékrészre, de a negyedik negyedben megint meglépett ellenfelétől (72-81).

A Gravelines a Paris-Levallois-hoz hasonlóan szoros meccset nyert a Hyeres-Toulon ellen - 15 ponttal vezettek az utolsó negyed elején, 12-vel 5 perccel a vége előtt, de az utolsó percre már egállal fordultak a felek, Paul Carter hármasa után pedig a vendégek álltak jobban (79-80). Jött azonban Sek Henry (22 pont, 19 VAL), az ő duplájával győzött végül a Gravelines.

Az ASVEL is majdnem elszórakozta 13 pontos félideji fórját az Orleans ellen - a végjátékban aztán 75-78 után már csak a hazaiak szereztek pontot, így nyertek (82-78). A vendégeknél az ex-paksi Marcellus Sommerville volt az egyik legjobb (13 pont, 10 pattanó, 15 VAL). A forduló legsimább meccsén a Le Portel 21 ponttal múlta felül a Limogest (80-59). Az utolsó helyet az Orleans-nak átadó Nancy pedig a második negyedtől kezében tartotta a Dijon elleni mérkőzést, magabiztosan győztek ők is (87-70).

Németország

A németeknél két komoly rangadót is játszottak a hétvégén. A listavezető Ulm az ötödik helyezett ALBA Berlint fogadta, és 9 pontos hátrányba került az első negyed után. A hazaiak aztán fokozatosan vették át a meccs irányítását, a harmadik negyed közepétől pedig szinte végig ők vezettek már, nyertek is (82-76), ezzel most már egyedül tartják a német bajnokság történetének egy szezonban látott leghosszabb győzelmi sorozatát (25). A győztesnél Braydon Hobbs most a szokásosnál kevesebbet játszott, visszafogottabb is volt (2 pont, 5 gólpassz, 4 pattanó, 5 VAL). A második helyezett Brose Baskets Bamberg a harmadik Bayern München vendége volt, a bajorok pedig a harmadik felvonás közepétől magukhoz ragadták a kezdeményezést, ott a maguk javára fordították az addig nagyjából egál meccset (67-59) - az Ulm előnye ezzel két győzelemre nőtt a tabella élén.

A negyedik Medi Bayreuth nem kis csatában tudta csak felülmúlni a Tübingent - második negyedben összeszedett hátrányukat a harmadik felvonás utolsó perceiben eltüntették ugyan, de a végjáték fordulatosra sikeredett. Barry Stewart (26 pont, 25 VAL) triplájával 0.9 másodperccel a vége előtt vezetett a Tübingen (80-81), de ennyi idő elég volt egy ziccerre De'Mon Brooksnak (18 pont, 7 pattanó, 21 VAL), az ő két pontjával nyert végül a Bayreuth (82-81). A hatodik Bonn vereséget szenvedett egy védekezést csak nyomokban magában foglaló mérkőzésen a Bremerhaven otthonában (113-103) - a hazaiak a harmadik negyed második felében léptek meg végleg ellenfelüktől, a vesztesnél Filip Barovics nem játszott. A Ludwigsburg az első negyedet 13 ponttal nyerte a Braunschweig ellen, magabiztosan vezetett szinte végig, aztán a végjátékban majdnem túl korán engedett ki a BL-résztvevő, de győzött (80-78) Dyshawn Pierre nagy meccse ellenére is (27 pont, 9 pattanó, 33 VAL).

A hetedik helyre lépett előre ezzel az MHP, miután a forduló legnagyobb negatív meglepetését az Oldenburg szolgáltatta azzal, hogy kikapott az eddig összesen egy győzelmet szerző Rasta Vechta otthonában úgy, hogy a második félidőt 50-33-ra bukták el (89-76). Három negyedig nagyon hullámzó volt a Frankfurt és a Göttingen meccse, mindkét gárdának volt nagyobb előnye is, az utolsó 10 percet azonban 28-15-re nyerték a hazaiak, így behúzták a mérkőzést (81-67). A 10. helyezett Frankfurtot azonban így is megelőzi a 9. pozícióban a Giessen 46ers, miután utóbbiak is nyertek Jenában (71-77) - 30-17-re vezettek az első negyed után, de a Jena a negyedik negyedben nagy rohamot indított, átvette a vezetést négy és fél perccel a vége előtt, a végjáték azonban megint a vendégeké volt.

Törökország, Adria Liga, VTB Liga

Erről a három bajnokságról külön tárgyaltunk már, ahogy szoktunk - a törökökről ezen a linken, az Adria Ligáról ezen a linken, a VTB Ligáról pedig ezen a linken olvashattok bővebben.

Görögország

A görögöknél nincs új a nap alatt. A két nagy közül az Olympiakosz a Trikallát verte első és harmadik negyedének köszönhetően (79-61) - a vesztesnél az egykori jászberényi Mike Caffey (2 pont, 4 pattanó, 3 gólpassz, 5 VAL) és az ex-szolnoki Oleksandr Lypovyy (13 pont, 7 pattanó, 9 VAL) is kezdők voltak. A Panathinaikosz már az első, 25-6-ra megnyert felvonással eldöntötte a Lavrio elleni összecsapást (85-64) - Jannisz Buruszisz parádézott a győztesnél (20 pont, 6 pattanó, 9 kiharcolt fault, 34 VAL). A harmadik helyezett AEK sem botlott, a Koroivoszra 25 pontot vert a második félidőben a fővárosi együttes (63-89) - náluk is a center, Lukasz Mavrokefalidisz volt a vezér (15 pont, 8 pattanó, 29 VAL).

A forduló meccsét a negyedik Arisz és a most már vele azonos mérleggel álló Kolosszosz játszotta. Utóbbiak sokkal jobban játszottak az első félidőben ellenfelüknél, 15 pontos előnyt építettek ki maguknak, ami a záró negyedre 17 pontra nőtt. Ez azonban nem volt elég a sima sikerre, a BL-ben is megforduló Arisz ugyanis Will Cummings büntetői után már vezetett a meccs végén. Jött azonban Roope Ahonen, az ő duplája pedig a hazaiak győzelmét jelentette (85-84). A PAOK is kihasználta az Arisz botlását, ők ugyanis könnyedén győztek a Kymisz ellen azt követően, hogy 13 ponttal nyerték a nyitó felvonást (88-71) - a vesztesnél az ex-pécsi Martin Pahlmblad kezdő volt ezúttal is (4 pont, 4 pattanó, 3 VAL).

A Rethymno fontos mérkőzést fordított meg a negyedik negyedben a Promitheasz otthonában (80-84) - ezzel a sikerrel tapadnak az Arisz-PAOK-Kolosszos hármasra, 1 győzelemmel vannak csak lemaradva ettől a triótól. A kiesési rangadón pedig az utolsó helyezett Doxa Lefkadasz egy fordulatos mérkőzésen 75-70-re legyőzte az utolsó előtti Apollon Patraszt - a vendégeknél az egykori soproni Edin Bavcic csereként nem sok mindent csinált (13 perc, 2 pont, -1  VAL).