Európai körkép (november 26-27.) - A Sassari "átka"

A spanyoloknál a Barcelona bukásával a Real egyedül áll az élen. A Serie A-ban a Milano még mindig veretlen, a Sassari pedig másfél hét alatt a harmadik meccsét bukta el hazai közönség előtt az utolsó másodpercben. A spanyol, a francia, a belga, a német, a görög, a török és az olasz első osztály mellett az Adria Liga és a VTB Liga küzdelmeire is kitérünk a magyar csapatok kupaellenfeleit, illetve az egykor Magyarországon játszó légiósok teljesítményeit is megnézve.

Spanyolország

A két magyar játékos csapatairól külön beszámoltunk tegnap délután - Hanga Ádám és a Baskonia az utolsó pillanatokban kapott ki a Tenerifétől 73-72-re, Rosco Allen és az Obradoiro viszont az utolsó pillanatokban nyerte meg a Murcia otthonában rendezett találkozót 76-74-re. A Real Betis továbbra sincs túl nagy formában, most 56 pontot dobva kaptak ki a Valencia otthonában (66-56) - Kenny Chery nem játszott, Sztrahinja Milosevics pedig 13 perc alatt 2-2 pattanóval és szerzett labdával, 1 gólpasszal, de összesen -4 VAL-lal zárt.

Az élbony többi tagja közül a Real Madrid a 16 perc alatt 37 VAL-ig (24 pont, 6 gólpassz) jutó, és ezzel heti MVP-nek választott Sergio Llull vezetésével legázolta a Manresát (96-70), a Barcelona viszont kikapott a Kyle Fogg (29 pont, 12 kiharcolt fault, 29 VAL) vezette Malaga otthonában zakózott (95-89) - a hazaiak 41 büntetőt dobhattak, Fogg egymaga 23-at, ami után Tyrese Rice nem is fogta magát vissza twitteren, szerinte a 3 bíró szégyellheti magát. A Bilbao nagyobb izgalmak nélkül gyűrte le a Joventutot (83-70), az Andorra viszont hiába fordított a félidőre a 11 pontos első negyedben összeszedett hátrányából a Fuenlabrada vendégeként, a harmadik felvonást is elbukta 12 ponttal, így végül a meccset is (85-73). A Gran Canaria lassan ott van a legjobb 8 között már a pocsék idénykezdet után, most a harmadik negyedben döntötték el az Estudiantes elleni találkozót (78-86), így 50%-on állnak.

Olaszország

Beszámoltunk már róla, hogy Perl Zoltán visszatért, a Capo d'Orlando pedig ötödik sikerét is begyűjtötte, ezúttal a Varesét verték 76-61-re. A Consultinvest Pesaro hiába egalizált a harmadik negyed végére a Trento ellen, a 66-64 után kapott 7-0-s sorozat eldöntötte a találkozót a 37. percben a vendégek javára (73-78) - Jarrod Jones megint a hazaiak legeredményesebbje volt (18 pont, 8 pattanó, 14 VAL), a túloldalon viszont Aaron Craft nyerőember tudott lenni ezúttal (14 pont, 7 pattanó, 5 gólpassz, 4 szerzett labda, 24 VAL). A Pistoia egy negyedig tudta szorossá tenni a Milano elleni meccset, ezt követően a hibátlan listavezető kiütötte őket (104-70) - a vesztes félnél Ronnie Moore még egészen használható volt (12 pont, 3-3 gólpassz és pattanó, 4 eladott labda, 9 VAL).

A Milano mögött tömörülők közül kikapott a Reggio Emilia - 85-74-ről 86-85-re átvették még a vezetést a Brescia otthonában, de az utolsó két percben a Marcus Landry (28 pont, 32 VAL) és Christian Burns (22 pont, 26 VAL) vezette vendéglátók újítani tudtak (93-88). A Caserta is vereséget szenvedett, de ők közvetlen riválistól kaptak ki a Venezia otthonában, ráadásul egy dupla hosszabbításos meccsen - Edgar Sosa 38 pontja (6 gólpassz, 5 pattanó, 8 eladott labda, 31 VAL) nem ért győzelmet most.

Az Avellino kihasználta a Reggio Emilia bukását, a végén nehezen nyertek, de kibüntetőzték a Brindisi elleni találkozót (76-73) - a Brindisi egyébként hétfőn elég könnyedén verte a Cantut (90-82) úgy, hogy hárman is 20 pont fölé jutottak tőlük. A Cantu még egy vereséget szenvedett el a héten, miután a Torino már a második negyedben elitnézte ellenük az összecsapást (77-89) DJ White (22 pont, 25 VAL) és Chris Wright (22 pont, 31 VAL) vezetésével. A hét meccsét pedig megint Sassariban játszották - a Szolnok BL-ellenfele másfél héten belül harmadjára kapott ki az utolsó másodpercekben, ezúttal mondjuk ziccert engedélyeztek a heti MVP-nek választott Tu Holloway-nek (31 pont, 10 kiharcolt fault, 42 VAL), így győzött Szardínián 83-82-re a Vanoli Cremona.

Eredmények a 8. fordulóból

Enel Brindisi (4-4) - Red October Cantu (2-6)  90-82

Eredmények a 9. fordulóból

Red October Cantu (2-7) - Fiat Torino (4-5)  77-89
Banco di Sardegna Sassari (4-5) - Vanoli Cremona (2-7)  82-83
Umana Reyer Venezia (6-3) - Pasta Reggia Caserta (6-3)  98-92 két hosszabbítás után
Sidigas Avellino (7-2) - Enel Brindisi (4-5)  76-73
EA7 Emporio Armani Milano (9-0) - The Flexx Pistoia (3-6)  104-70
Germani Basket Brescia (4-5) - Grissin Bon Reggio Emilia (7-2)  93-88
Betaland Capo d'Orlando (5-4) - Openjobmetis Varese (3-6)  76-71
Consultinvest Pesaro (2-7) - Dolomiti Energia Trento (4-5)  73-78

Franciaország

Az Alba új csoportellenfele, a Nanterre 92 most már szokásához híven gyengén kezdett, de a harmadik negyedre ledolgozta hátrányát az Antibes otthonában, a 14 ponttal megnyert negyedik negyednek köszönhetően pedig győzött is (55-70). A Körmenddel összekerülő Pau Orthez ma este játszik a Chalonnal. A Monaco hétfőn, az előző forduló zárómeccsén kiütötte a Cholet-t (93-68), most viszont megszenvedett a Le Portel otthonában (62-66) - a 39. percben még egál volt az állás, a legvége sikerült jobban a kishercegség csapatának. A másodosztályból feljutó Le Portel a hét elején azért a Nancy otthonában győzni tudott, az a kiesés szempontjából még fontos siker lehet számukra, ráadásul a sírból hozták vissza a meccset a 31-13-as utolsó negyedüknek köszönhetően (74-80).

A borzasztóan sűrű középmezőnyben a Paris-Levallois egy pocsék meccsen kapott ki az Orleans-tól (51-53) - a győztesnél az ex-paksi Marcellus Sommerville volt a legjobb (17 pont, 8 pattanó, 18 VAL). A Le Mans egy teljesen más összképű találkozón, de szintén kikapott a Chalons-Reims vendégeként (98-89) - Ryan Pearson most sem lépett pályára. A nagynevű együttesek közül a Strasbourg gálaelőadást tartott a Nancy ellen (106-75), az ASVEL viszont 14 pontos előnyt szórakozott el 10 perc alatt a Dijon otthonában - a hosszabbítást azért megint uralni tudták a vendégek, így győztek (72-79), Chekina Munanga nem játszott. A Limoges a harmadik negyedben kicsit kiengedett a Hyeres-Toulon ellen, de összességében azért nagyobb izgalmak nélkül húzta be a találkozót (80-68). A Gravelines hosszabbítást játszott a Cholet otthonában - a rendes játékidő végén mázlijuk volt, Sek Henry három büntetőjével lehetett egál az állás 40 perc után, aztán a ráadásban visszakapták ezt, Isaiah Swann dobhatott és értékesített is 3 egypontost, ezzel nyertek a hazaiak (101-99)

Németország

A németeknél a négy nagy nem tud hibázni továbbra sem - a Bamberg nem játszott a hétvégén, a Medi Bayreuth menetelésének pedig ezúttal a Szolnok BL-ellenfele, a Ludwigsburg látta kárát, gyakorlatilag végig hátrányban játszottak, és a 23. perctől kezdve esélyük sem volt a fordításra (84-70). A Bamberghez hasonlóan hibátlan Ulm kicsit tovább húzta a Braunschweig elleni meccsét, ők a 27. perc környékén robbantottak és léptek el ellenfelüktől (77-65) - az egykor Fehérváron kosarazó Braydon Hobbs sokoldalú volt (12 pont, 5-5 pattanó és gólpassz, 17 VAL). A Bayern München gyakorlatilag végig vezetett a nyeretlen Phoenix Hagen otthonában, de ők is a harmadik negyed közepén léptek csak el a házigazdáktól, igaz, akkor nagyon (77-97). A négy nagy mögött elhelyezkedő Bonn saját magának tette nehézzé a meccset, a negyedik negyed közepére átadták a vezetést a Bremerhavennek, aztán a végén csak kicsikarták a sikert (98-93) - Filip Barovics 8 ponttal (8 VAL) járult hozzá a sikerhez.

A Bremerhaven játszott egy másik meccset is (előrehozott mérkőzés volt a 15. fordulóból), de azt a Jena otthonában tükörsimán nyerték (71-91). A Jena is 1-1-et hozott a héten, miután ők a Würzburgot győzték le - nem volt túl nagy előnyük egyetlen pillanatra sem, de 10 pont körül tartották a fórjukat szinte végig (84-75). A Giessen is két mérkőzést játszott a héten, és ők is egy győzelmet és egy vereséget szereztek - a Göttingen otthonában a második negyed végére eldöntötték az összecsapást (74-84), az ALBA Berlin ellen viszont végig futottak az eredmény után, az utolsó 10 percre ki is fulladtak (69-80). A Tübingen a második negyed közepén 17 ponttal is vezetett a Rasta Vechta otthonában, de ebből 10 perccel később már semmi nem volt meg - a vendégek így is behúzták a végén az összecsapást (76-82). A Frankfurt és az Oldenburg egy végig fordulatos találkozót játszott egymással - az EWE Baskets 75-71-es hazai vezetés után csinált egy 9-0-t, azzal fordítottak és nyertek (78-80).

Törökország, VTB Liga, Adria Liga

Mint mindig, ezekről a bajnokságokról külön is beszámolunk majd - a VTB Ligáról tegnap már volt is szó, a Cmoki-Minszk szoros mérkőzést játszott a Himki Moszkva ellen, de kikaptak (73-77). A török bajnokságban a Besiktas a Büyükcekmece ellen győzött 87-81-re, megint Vladimir Stimac volt a legjobbjuk (20 pont, 9 pattanó, 23 VAL), és 6-2-es mérleggel ott vannak az 5. helyen.

Az Adria Ligában a Partizan egy gyengébb első negyed után egyenlített a félidőre a Mega Leksz ellen, a végére pedig győzött is, ezzel 8-3-mal továbbra is harmadikok a Buducsnoszt és a 11-0-val álló Crvena Zvezda ellen. A Buducsnoszt úgy győzött 77-69-re az FMP otthonában, hogy az utolsó negyedet már 23-10-re elbukták - Szead Sehovics 5 pontig és 5 VAL-ig jutott. A Karpos Sokoli nagyon beindult, megszerezték zsinórban második győzelmüket is (így is utolsók 2-9-cel), miután 13 ponttal megnyert első negyedüknek köszönhetően verték a Cedevitát - Kendrick Perry 7 ponttal, 4 gólpasszal és összesen 8 VAL-lal segítette együttesét, Goran Vrbanc viszont 6 perc alatt pont nélkül maradt (-3 VAL). A Mornar Bar pedig elvesztette ugyan 22-31-re az első negyedet a Krka ellen, de ezt követően jóval jobban játszottak a szlovéneknél, simán nyertek (76-63) - Cole Dickerson 10 perc alatt 4 pontot (1 VAL) szerzett.

Görögország

Görögországban a két hibátlan mérlegű együttes, az Olympiakosz és az AEK egymás ellen játszott, de a piros-fehérek 30 perc játék után 19 ponttal vezettek, simán győztek összességében (78-67), ahogyan a hét elején is a Lavrio vendégeként (64-80). A Panathinaikosz az Arisz otthonában egy szorosabb meccset produkált (59-71), de ma este 96-59-re leiskolázták az Apollon Patraszt - utóbbi meccsen a vesztesnél Edin Bavcic 16 perc alatt 2 pontig és 1 pattanóig jutott. Az Arisz javította a múlt hét eleji zakóját, a Doxa Lefkadaszt a félidőre elintézték, már akkor 17 ponttal vezettek (69-79) - a Lefkadasznál az ex-falcós Justin Robinson 27 és fél perc alatt 9 pontot szerzett, de csak 3 VAL-ra volt jó. A Lavrio az Olympiakosz mellett a Koroivosztól is kikapott, igaz, csak hosszabbítás után (89-86).

A PAOK nagy meccset játszott az AGOR-ral - a hazaiak az első negyedben szerzett 7 pontos előnyükből gazdálkodtak szinte végig, és épphogy, de nyertek (77-75). A Promitheasz a Trikalla ellen hozta a kötelezőt (84-67) - a győztesnél az ex-MAFC-os Cavell Johnson (11 perc, 4 pont, 2 blokk, 5 VAL) mellett pályára lépett az egykori fehérvári, Lasan Kromah is (8 perc, 2-2 pont, pattanó, steal, 5 VAL), míg a vesztesnél ezúttal Oleksandr Lipovyy kezdett (24 perc, 14 pont, 5 pattanó, 8 VAL), Mike Caffey csak csere volt (18 perc, 6 pont, 3-3 pattanó és gólpassz, 6 VAL). A Kymisz gyakorlatilag a második, 22-8-ra elbukott negyeddel elvesztette a Kolosszosz elleni meccset (64-54) - Muhammad El-Amin volt a vendégek legjobbja (21 pont, 4-4 pattanó és gólpassz, 18 VAL), Martin Pahlmblad ezúttal is csendes volt (20 perc, 5 pont, 2 pattanó, 1 VAL).

Belgium

A Proximus Spirou Charleroi folytatta jó sorozatát, 103 pontot dobva győztek a Liege otthonában (103-92) úgy, hogy hatan is elérték a legalább 10 pontot - a hazaiaknál játszott az egykori körmendi, Vincent Simpson is (20 pont, 7 gólpassz, 24 VAL). A Liege a Leuven vendégeként győzni tudott még a hét közben (84-99), itt is Simpson volt a vezér (32 pont, 33 VAL). A nagyok közül az Antwerp megint bukott, ezúttal a Willebroek otthonában (83-78) - Wesley Channels győztes csapata egyik vezére volt (17 pont, 6 pattanó, 3 gólpassz, 8 kiharcolt fault, 19 VAL). Az Oostende kihasználta az antwerpeniek bukását, a Mons-Hainaut ellen aratott győzelmével (60-70) fellépett a tabella élére. A magyarok egykori nemzetközi ellenfelei közül a Brüsszel az Okapi Aalstart (88-81), míg a Hubo Limburg United a Leuvent verte (93-75).

Stella Artois Leuven Bears (3-6) - betFirst Liege (3-6)  84-99

betFirst Liege (3-7) - Proximus Spirou Charleroi (5-5)  92-103
Belfius Mons-Hainaut (5-5) - Telenet Oostende (7-3)  60-70
Kangoeroes Basket Willebroek (5-4) - Port of Antwerp Giants (7-3)  83-78
Hubo Limburg United (2-8) - Stella Artois Leuven Bears (3-7)  93-75
Basic-Fit Brussels (6-3) - Crelan Okapi Aalstar (6-4)  88-81

Az Olaj BL-ellenfele, a Stelmet Zielona Gora Vladimir Dragiseviccsel erősített, és az ő vezetésével nyertek az AZS Koszalin vendégeként (58-67) - James Florence 15 perc alatt 7 pontot és 3 gólpasszt pakolt össze (2 VAL). Az izraeli bajnokságban a Bnei Herzliya ma játszik a Galil Gilboával. A román pontvadászatot továbbra is a Kolozsvár vezeti, miután most a CSM CSU Oradeát verték 86-72-re - három negyedig egyébként nagyon szoros volt a meccs, de 30-11 volt az utolsó negyed. Ousmane Barro (12 pont, 11 pattanó, 22 VAL) és Török Rolland (12 pont, 8 pattanó, 16 VAL) is nagyon hasznosak voltak kezdőként.