Európai körkép (február 4-5.) - Magyar látványosságok

A hétvégi spanyol forduló legszebb jeleneteit Hanga Ádám és Rosco Allen hozta, a Barcelona vereséget szenvedett az élen állók közül. Olaszországban a hét nagy nyertese a Milano volt, Németországban az Ulm továbbra is hibátlanul vezeti a tabellát, Görögországban a két nagy képtelen hibázni, míg a franciáknál a Monaco kezd meglépni, Ryan Pearsonék pedig összeesni. A spanyol, a francia, a német, a görög, a török, a belga és az olasz első osztály mellett az Adria Liga és a VTB Liga hétvégi eseményeire térünk ki.

Spanyolország

Arról külön beszámoltunk már, hogy Hanga Ádám és a Baskonia az Andorrát (82-91), Rosco Allen és az Obradoiro pedig a Manresát (89-75) győzte le, ráadásul a két magyar játékos került a heti Top7 első két helyére. Hangáék mellett még két csapat tudott idegenben nyerni, és mindkettőnek hatása volt az élbolyra. A Real Madrid tükörsimán győzött Murciában, miután már a félidőben is 21 pontos előnyben voltak (61-89). A múlt héten Justin Doellmant elveszítő Barcelona azonban kikapott, őket a Bilbao verte meg (68-76) úgy, hogy az utolsó negyedre még a hazaiak fordultak 1 pontos vezetéssel. A harmadik topcsapat, a Tenerife egy félidőn keresztül szenvedett a Joventut otthonában, aztán a harmadik negyedben lelépték ellenfelüket, így győztek (89-75) és másodikok a tabellán.

A Gran Canaria egy végig borzasztóan szoros találkozót nyert meg a Malaga ellen (76-71) úgy, hogy lényegében egyetlen kiemelkedő, de még csak jó teljesítménye sem volt. Az utóbbi hetekben egészen kiváló formában játszó Fuenlabrada 13 ponttal elbukta az első negyedet, majd 11 ponttal megnyerte a másodikat az Estudiantes ellen - a második félidőben aztán Francisco Cruz (27 pont, 30 VAL) vezetésével fordítottak és nyertek (103-97). A forduló legjobb találkozóját pedig a Zaragoza és a Real Betis összecsapása hozta - a 25 pontos Bostjan Nachbar vezetésével 12 pontos fórba került a Betis az utolsó 10 perc előtt, azt azonban 15 ponttal elbukták, így összességében a pontgazdag meccset is (102-99). Sztrahinja Milosevics jó volt (10 pont, 6 pattanó, 5 eladott labda, 8 VAL), Kenny Chery kevésbé (7 pont, 2 VAL).

Olaszország

Mint arról vasárnap írtunk már, Perl Zoltán és a Capo d'Orlando nagy meccset nyert meg egy utolsó pillanatos triplával a Torino otthonában (91-92). A topcsapatok közül a Milano járt a legjobban a hétvégén - ők elég simán nyertek a Varese vendégeként (82-98) úgy, hogy már a félidőben 14 pontos előnyük volt, nem forgott veszélyben a sikerük. A második helyezett Venezia a Trento otthonában úgy szenvedett vereséget, hogy lényegében végig az eredmény után kellett futnia (65-57) - a vendégeknél az ex-soproni Jeff Viggiano hasznos volt (5 pont, 5 pattanó, 3 gólpassz, 11 VAL), a hazaiaknál pedig Aaron Craft volt a nyerőember (18 pont, 26 VAL). A harmadik Avellino 22-14-re nyerte az első negyedet Pistoiában, a második félidőben viszont összesen 24 pontot szórtak, így kikaptak ők is (67-59) - Ronnie Moore 10 ponttal (9 VAL) járult hozzá a sikerhez.

A top6-ból a Reggio Emiliának is sikerült győzni a Milano és az Orlandina Basket mellett, ők minden negyedet nyertek az Enel Brindisi ellen (98-84) a forduló MVP-jének választott Achille Polonara (25 pont, 6 pattanó, 32 VAL) vezetésével. Az ötödik helyen álló Sassari egy egészen botrányos színvonalú összecsapáson kapott ki Brescia otthonában (56-48) - 18 pont volt a legtöbb, amit egy negyed alatt bármelyik csapat képes volt elérni. A Caserta 11 pontos hátrányban volt az utolsó negyed előtt a sereghajtó Cremona ellen, de 33-18-ra nyerték az utolsó játékrészt (már a 39. perc elején 8 pontos előnyük volt), így a meccset is (79-75). A Pesaro pedig fontos és nagyon hullámzó mérkőzést nyert meg a Cantú ellen (78-73) - az első negyedet 7 ponttal nyerték a hazaiak, aztán 14-gyel elbukták a másodikat, a végjáték viszont megint az övék volt. Jarrod Jones ezúttal is a Pesaro egyik húzóembere volt (19 pont, 9 pattanó, 17 VAL).

Franciaország

Az Egis Körmenddel holnap este FIBA Europe Cup nyolcaddöntőt játsszó Chalon rangadót veszített a Pau-Lacq-Orthez otthonában (95-88) - három negyedig fej-fej mellett haladtak a felek, a végére elfáradtak a vendégek. A Chalonnál Cameron Clark (33 pont, 7 pattanó, 34 VAL) a forduló legjobb teljesítményét hozta, John Roberson visszafogott volt (12 pont, 7 gólpassz, 4 eladott labda, 11 VAL). A listavezető Monaco megerőltetés nélkül verte a Le Portelt úgy, hogy már a félidőben 17 pontos előnyük volt (81-57). A Nanterre a második félidejének köszönhetően nyerte meg az ASVEL otthonában rendezett rangadót (74-88). A Top8-ból a Strasbourg sem hibázott, ők az utóbbi hetekben mélyrepülésbe kezdő Le Mans-t iskolázták le (92-63) - a vesztesnél Ryan Pearson sem volt jó (6 pont, 1 VAL). A Paris-Levallois 7 ponttal elbukta az Antibes elleni nyitónegyedet, de már a félidőben is vezetett, végül könnyedén győzött (86-67).

A Gravelines viszont a forduló meccsén kikapott a Dijontól hazai pályán (87-89) - félideji 11 pontos fórját lényegében az utolsó 4 percben szórakozta el a hazai gárda, a második hosszabbításban pedig a Dijon átvette az irányítást. A Hyeres-Toulon félideji egypontos hátrányából csinált 17 pontos előnyt a végére (78-61) az Orleans ellen - a vendégeknél Marcellus Sommerville továbbra sem játszik, december vége óta nem lépett pályára. A Limoges a második negyedben hátrányba került a Cholet otthonában, de végül hozták a nem túl sok pontot hozó összecsapást (61-68) - Chekina Munanga nem játszott a vendégeknél. A sereghajtó Nancy pedig fontos győzelmet aratott a Chalons-Reims (89-80) ellen Alex Urtasun (19 pont, 6 pattanó, 4 gólpassz, 30 VAL) és Brion Rush (24 pont, 7 gólpassz) vezetésével.

Németország

A továbbra is 100%-os listavezető Ulm úgy nyert 20 ponttal a Medi Bayreuth ellen (90-70), hogy az első negyedben 7 pontos hátrányba kerültek, amiből egalizálniuk is csak a harmadik felvonás végére sikerült, de a negyedik negyedet 30-10-re nyerték meg - az ex-fehérvári Braydon Hobbs megint sokoldalú volt és hasznos (2 pont, 7 gólpassz, 4 pattanó, 3 szerzett labda, 11 VAL). A Bamberg sem hibázott, Daniel Theis (20 pont, 12 pattanó, 34 VAL) vezetésével 17 ponttal vezettek a Würzburg ellen a félidőben, így a második 20 percet már lepihenhették (88-78). A harmadik helyezett Bayern Münchent 47-22-re hozta, így a meccset is 25 ponttal húzták be (95-70). Az utóbbi hetekben az ötödik helyre felkúszó ALBA Berlin nagy zakót kapott Bonnban (95-72) - a harmadik negyedet bukták el a berliniek 15 ponttal, az volt végzetes, a győztesnél viszont nem játszott Filip Barovics.

Az Oldenburg Rickey Paulding (25 pont, 29 VAL) vezetésével a második félidőben magabiztos előnyben kosarazott a Bremerhaven ellen, így győztek végül nagyobb izgalmak nélkül (85-70). A Giessen tovább folytatta jó sorozatát, ezúttal a Göttingent győzték le (79-72) - három és fél negyedig szoros volt a mérkőzés, de 61-66 után csinált egy 16-2-t a hazai alakulat, ezzel győzött. A Tübingen és Rasta Vechta elég hullámzó találkozót játszottak - a hazaiak az első negyedet 10 ponttal nyerték, aztán a másodikat 11-gyel elbukták, majd a harmadikat megint megnyerték 10 ponttal, így végül a meccset is (86-77). A Jena pedig a 29-15-re megnyert első negyedével hozta a Braunschweig elleni derbijét, az ott megszerzett fórból jól gazdálkodtak a mérkőzés végéig (89-82). Érdekesség, hogy vendégsiker nem született ebben a körben.

Törökország, Adria Liga, VTB Liga

A három ligáról beszámoltunk már külön is, a törökök bajnokságról ezen a linken, az Adria Ligáról ezen a linken, a VTB Ligáról pedig ezen a linken olvashattok bővebben.

Az egykori magyarországi légiósok közül Tony Crocker kikapott a Tofasszal a Galatasaray otthonában (82-73), bár ő elég sokoldalúan játszott ezúttal is (16 pont, 6 pattanó, 3 szerzett labda, 12 VAL). A Karpos Sokolinál Kendrick Perry 11 ponttal és 5 gólpasszal (12 VAL), valamint egy rendes játékidő végén dobott egyenlítő duplával járult hozzá csapata 88-81-es hosszabbításos sikeréhez az FMP ellen - azt a bizonyos kettest az Adria Ligás cikkben meg is nézhetitek. A Buducsnosztnál pedig Szead Sehovics ezúttal alig kapott lehetőséget (6 perc, 0 pont, -1 VAL) a Cibona elleni győzelem alkalmával (87-94).

Görögország

A két nagy továbbra is képtelen hibázni, a Panathinaikosz a Koroivoszt (55-76), az Olympiakosz pedig a Doxa Lefkadaszt (84-60) intézte el megerőltetés nélkül - utóbbi meccsen a vesztesnél az ex-falcós Justin Robinson még a jobbak közé tartozott (9 pont, 9 VAL). Az AEK is ott van az első két helyezett mögött, bár a Kymiszt csak az utolsó negyedben tudták legyőzni (71-65) - a vendégeknél Muhammad El-Amin nem játszott, de Martin Pahlmblad se tett hozzá sokat a meccshez (7 pattanó, 2 VAL). A Top6-ban volt egy nagy rangadó is, ezt a PAOK végül behúzta az Arisz ellen (62-58), pedig a félidőben még 7 pontos hátrányban voltak.

A Kolosszosz nem tudta kihasználni az Arisz bukását, pedig felléphetettek volna a negyedik helyre - a Promitheasz elleni, 26-12-re elbukott harmadik negyed végül végzetes lett (78-68). A Rethymno Cretan Kings az első 20 perc után 6 ponttal le volt maradva az Apollon Patrasz ellen, a fordulás azonban sokkal jobban játszottak ellenfelüknél, könnyedén győztek (71-56) - a vesztesnél Edin Bavcic kikerült a kezdőből, 15 perc alatt 2 pontig jutott (-1 VAL). A Lavrio pedig a Trikkalát győzte le, miután három negyed után már 14 ponttal vezetett, így hiába hajráztak nagyot a vendégek, nem tudtak már fordítani (75-78).

Belgium

A listavezető Oostende nem hibázott a Willebroek ellen (86-75), hiába parádézott Wesley Channels a vendégeknél (17 pont, 7 gólpassz, 27 VAL). Az Antwerp tovább üldözi a sokszoros címvédőt, miután leiskolázták az Aalstart (70-93). Az Okapi vereségével a Proximus Spirou Charleroi fellépett a dobogóra, miután ők legyőzték soros ellenfelüket, a Mons-Hainaut-t (80-61). A szezont pocsékul kezdő Limburg United tovább zárkózik a középmezőnyre, ezúttal a Brusselst győzték le egy szoros összecsapáson (84-78). Az utolsó két helyen pedig változás történt, miután a kiesési rangadót a Leuven nyerte a Liege otthonában (68-71) - a vesztesnél az ex-körmendi Vincent Simpson jó statisztikát hozott, de kevésbé volt hasznos (17 pont, 5 gólpassz, 12 VAL).

Proximus Spirou Charleroi (10-8) - Belfius Mons-Hainaut (8-10)  80-61
betFirst Liege (6-13) - Stella Artois Leuven Bears (6-12)  68-71
Hubo Limburg United (8-10) - Basic-Fit Brussels (9-9)  84-78
Telenet Oostende (14-4) - Willebroek Kangoeroes (8-10)  86-75
Crelan Okapi Aalstar (10-9) - Port of Antwerp Giants (12-6)  70-93