Európai körkép (október 22-23.) - Vince Carter szelleme

Anthony Randolph a Real Madridnál megidézte Vince Carter szellemét - átugrotta védőjét a zsákolásnál (videó). Németországban Filip Barovics vezetésével nyert a Bonn, Kendrick Perry pedig a Karpos Sokoli vezére volt, de hiába. A spanyol, a francia, a belga, a német, a görög, a török és az olasz első osztály mellett az Adria Liga és a VTB Liga küzdelmeire is kitérünk a magyar csapatok kupaellenfeleit, illetve az egykor Magyarországon játszó légiósok teljesítményeit is megnézve.

Spanyolország

Arról beszámoltunk már a tegnap délután folyamán, hogy Hanga Ádám csapata, a Baskonia győzni tudott a Joventut otthonában, Rosco Allen és az Obradoiro viszont kikapott hazai pályán a Valenciától. A Real Betis ezúttal súlyos vereséget szenvedett a Barcelona otthonában (80-58), és ezen a meccsen nem sok segítséget nyújtott csapatának Kenny Chery sem (27 perc, 2-2 pont, pattanó és gólpassz, 3 eladott labda, -2 VAL) - Sztrahinja Milosevics is csak egy fokkal volt hasznosabb (18 perc, 4 pont, 3 kiharcolt fault, 3 VAL). A másik nagyágyú, a Real Madrid is győzött az Estudiantes otthonában, igaz, kicsit nehezebben (88-96), főleg a 10 ponttal elbukott második negyednek köszönhetően - Anthony Randolph viszont megidézte kicsit Vince Carter szellemét (igaz, kisebb játékost ugrott át zsákolás közben, de átugrotta).

Már csak a Real Madrid 100%-os a bajnokságban, miután a másik két érintett kikapott, nem kis csatákban. A Tenerife hazai pályán fogadta a Malagát, és egy végig szoros mérkőzésen végül egy 35 másodperccel a vége előtt kapott triplának köszönhetően kaptak ki - utána már csak egy duplát szereztek, a védőpattanót pedig nem tudták leszedni a Malaga kihagyott dobása után (72-73). A Bilbao az Andorra vendége volt, és 81-81-re álltak 10 másodperccel a vége előtt a felek, amikor Alex Mumbrura szándékos faultot fújtak a bírók, így nyert végül a hazai csapat (85-81). A Gran Canaria nem akármilyen módon szerezte meg első győzelmét a bajnokságban, áldozatuk a Fuenlabrada volt (111-60, pedig senki nem dobott 18 pontnál többet), a Zaragoza pedig szintén simán győzött a UCAM Murcia ellen.

Olaszország

Perl Zoltán és a Capo d'Orlando tegnap este szoros meccsen kapott ki a Trento vendégeként, hétfőn viszont megverték a Torinót a harmadik forduló zárómeccsén. A Varese a Sidigas Avellinót fogadta, és bár szoros volt a küzdelem, jobb harmadik negyedüknek köszönhetően győztek a vendégek - Jarrod Jones a vesztesnél 17 ponttal (6 pattanó, 3 eladott labda) a legeredményesebb volt, 11 VAL-lal pedig az egyik leghasznosabb, kevés volt azonban produkciója a 21 pontos (27 VAL) Joe Ragland vezette Avellinóval szemben. Az Olaj BL-ellenfele, a Dinamo Sassari a második félidőben szinte pályán sem volt a Cantú otthonában (39-20 a második 20 perc), így végül nagyon simán kaptak ki (90-69). A Pistoia és Ronnie Moore ma este játszanak a Caserta vendégeként.

A 100%-os Olimpia Milano továbbra is veretlen, miután nagyon könnyedén győztek a Brescia otthonában a 24 pontos (25 VAL) Krunoslav Simon vezetésével. A Brindisi a Varese vendége volt, és kikaptak a vendégek 91-81 arányban hosszabbítás után - végig vezetett a Brindisi, de a végén egyenlített a Varese, aztán 76-76-ról indult a ráadás, amit egy 11-0-s szakasszal nyitott a lendületben lévő hazai gárda, ami el is döntötte a meccset. A Torino 18 pontos félidei előnyét adta le a Vanoli Cremona ellen, ők is hosszabbításra kényszerültek, de sikerült behúzniuk a meccset végül 85-82-re, miután Elston Turner két triplakísérletet is elhibázott a legvégén. A Reggio Emilia az első három negyedben jobban játszott a Veneziánál, és bár a végén kiengedtek egy kicsit, így is győzni tudtak (85-79).

Franciaország

A 4 .forduló zárómeccsén a Cholet 79-72-re verte a Limoges-t idegenben a második negyedének köszönhetően - a vendéglátónál Chekina Munanga nem lépett pályára. A Cholet ezen a héten is hétfőn, ma játszik a Paris-Levallois-val.

A Körmendet holnap fogadó BCM Gravelines Dunkerque hatalmas nehézségek árán győzte le a Nancyt idegenben - félidőben 8 ponttal égtek még, aztán a végére fordítottak. Az Albával egy kvartettben lévő Elan Chalon idegenben ugyanúgy kezdett a Sopront múlt héten legyőző Nanterre ellen, ahogy Sabáli Balázsék múlt hét szerdán (19-31), aztán hiába jött vissza az addig hibátlanul álló Nanterre a meccsbe, az utolsó negyedet is elbukták 12 ponttal, így az ex-paksi John Roberson (22 pont, 8 gólpassz, 23 VAL) vezetésével győzött a Chalon. A Le Mans az első félidőben még 7 pontos előnyben volt a második listavezetővel, a Monacóval szemben hazai pályán, de a második 20 percben átvette a kezdeményezést a hercegség csapata - 81-83 lett a vége, de a Monaco kezében volt a meccs a végjátékban. A vesztesnél Ryan Pearson most nem volt ponterős (5 pont, 1/3 mezőny, 3/6 büntető), de összességében hasznosan játszott (8 pont, 4 kiharcolt fault, 4 szerzett labda, 12 VAL).

A nagyok közül az ASVEL ébredezik - 12 ponttal elbukták a nyitó negyedet ugyan az Antibes otthonában, de gyorsan felálltak a padlóról, és a 70-74-es végeredmény ellenére ugyanúgy uralták a végjátékot, ahogy a Monaco a Le Mans ellen. A Strasbourg ezzel szemben továbbra is pocsék, most a Pau-Orthez otthonában kaptak ki 82-74-re úgy, hogy az utolsó negyedre még 4 pontos vezetéssel fordultak. A Dusko Vujosevics irányította Limoges nincs jó formában, mert a hétvégén is kikaptak, méghozzá az Orleans otthonában 80-74-re - a vesztesnél Chekina Munanga újra kapott 2 percnyi játéklehetőséget, de a statisztikai lapjára semmi nem került, a győztesnél pedig az egykori paksi légiós, Marcellus Sommerville volt az egyik leghasznosabb (11 pont, 9 pattanó, 3 szerzett labda, 17 VAL). A két, tavaly még a másodosztályban szereplő együttes, a Le Portel és a Hyeres-Toulon csatájából előbbi került ki győztesen (75-62), miután a középső két felvonást összesen 19 ponttal nyerték, míg a forduló legsimább meccsén a Chalons-Reims kiütötte a Dijont (87-69).

Németország

Az Olaj BL-ellenfelének, a Ludwigsburgnak esélye sem volt ezúttal a eurocupos ratiopharm Ulm otthonában, a második negyedtől kezdve nyílt az olló, a vége nagyon sima lett (97-80) - a hazaiaknál ezúttal Braydon Hobbs pont nélkül maradt 17 perc alatt (0/4 mezőny), de kiosztott 6 gólpasszt és volt 2 labdaszerzése is. A Bonn nagyot szenvedett a hétközben csődöt jelentő Phoenix Hagen ellen, csak a harmadik negyed közepén vették a kezükbe az irányítást, de végül nyertek (95-85) - a győztes legjobbja az egykor Sopronban és Kecskeméten is játszó Filip Barovics volt (24 pont, 7 pattanó, 25 VAL). A Tübingen a második negyed közepétől kezdve folyamatosan növelte előnyét, így végül lesimázta a braunschweigi meccsét (70-98) - a vendégeknél Anthony Myles így is el tudott tűnni a mezőnyben (14 és fél perc, 2 pont).

A nagyok közül a Bayern nem játszott ebben a körben, a Bamberg mindössze 83-77-re verte az Oldenburgot, de az első negyed második felétől kezdve végig tartottak egy 10 pont körüli előnyt, az ALBA Berlin pedig ugyan szinte végig vezetett pár ponttal a Göttingen ellen, de eldönteni nem tudták a találkozót, csak az utolsó 2 percben - 78-79 után csináltak egy 9-0-s szakaszt, ezzel húzták be a meccset (91-87). A Medi Bayreuth is tapad az élmezőnyre a Giessen otthonában aratott tükörsima sikerrel (82-100), a Frankfurt viszont úgy kapott ki a Würzburg otthonában 73-64-re, hogy a félidőben még 18 ponttal vezettek, aztán főleg a negyedik negyedre teljesen összeestek. A Rasta Vechta hasonló összeomlást produkált hazai pályán a Bremerhaven ellen - 11 ponttal vezettek 30 percnyi játék után, de 15 ponttal bukták el az utolsó játékrészt, így összességében kikaptak (86-90).

VTB Liga, Adria Liga, Törökország

A három bajnokságról külön is beszámolunk - a törökökről múlt hét kedden, az Adria Ligáról szintén múlt hét kedden írtunk utoljára, a VTB Ligáról pedig hét közben és ma is esett már szó.

Az Olaj BL-ellenfele, a Besiktas ezúttal is győzött, most az Istanbul BB-t verték idegenben 84-73-ra, főleg utolsó negyedüknek köszönhetően, Vladimir Stimac viszont megint ellenállhatatlan volt (22 pont, 9/9 mezőny, 15 pattanó, 36 VAL).

Az Adria Ligában a Buducsnoszt kiütötte a Mornar Bart (85-68), de Szead Sehovics nem játszott, a vesztesnél pedig az ex-körmendi Cole Dickerson szerzett ugyan 10 pontot, de nem volt túl hatékony (2/7 mezőny, 1 VAL). A Karpos Sokoli 17 ponttal vezetett az első negyed után Szkopjében, aztán a következő két felvonást összesen 23 ponttal bukták el, így végül kikaptak (74-71) - Kendrick Perry a vendégek és a meccs legjobbja volt (22 pont, 6 gólpassz, 23 VAL), a hét közben aláíró, szintén egykori körmendi Ryan Richards viszont nem mutatkozott be túl jól a vendégeknnél (7 pont, 2/9 mezőny, 3 VAL).

Görögország

A helléneknél múlt hét hétfőn játszották a bajnokság legnagyobb rangadóját, de az Olympiakosz kiütötte a Panát (88-63), tükörsimán nyertek Szpanuliszék. Az Olympiakosz a harmadik fordulóban is simán vezetett a Doxa Lefkadasz otthonában, aztán az utolsó negyedet 15 ponttal bukták el, de így is nyertek 1-gyel (94-95) - a hazaiaknál az ex-falcós Justin Robinson 11 pontot szerzett. A másik múlt hétfői meccsen a Kymisz simán verte a Koroivoszt az első és a harmadik negyednek köszönhetően (93-70) - a győztesnél Muhammad El-Amin volt az egyik legjobb (16 pont, 6 gólpassz, 16 VAL), de Martin Pahlmblad is jól teljesített (11 pont, 3 pattanó). A Koroivosz a Pana ellen is kapitulált, a zöldek rajtuk vezették le a hét eleji feszültséget egy 30 pontos győzelem formájában (95-65).

A Kymisz sem járt jobban ebben a körben, őket a Szolnokot hét közben kiütő AEK Athén intézte el hazai pályán (55-81) úgy, hogy már az első negyed után 23-mal vezettek Ukicék - Pahlmblad ezúttal negatív VAL-lal zárt, de Al-Amin se volt sokkal hatékonyabb (9 pont, 6 pattanó, 6 VAL). A Promitheasz a második félidőben kilátástalan játékot hozott a Kolosszosz otthonában (76-59), és ehhez nagyban hozzájárult Rashad Anderson is (10 perc, 0 pont, -7 VAL). A PAOK egy pocsék meccsen nyert az Arisz otthonában (62-66), a Trikkala viszont még gyengébb volt a Lavrio vendégeként (86-56) - a vesztesnél Mike Caffey még egészen vállalható volt (24 perc, 11 pont, 5 pattanó, 8 VAL), de Olekszandr Lipovij negatív VAL-t hozott. Az Apollon Patrasz 17 ponttal volt jobb a Rethymnónál a második félidőben, így tudtak nyerni (86-78) - a győztesnél Edin Bavcic 4 pontig és 5 pattanóig jutott.

Belgium

Wesley Channelsék a hét közben játszottak a Leuvennel, de 84-80-ra kikaptak, hiába kapaszkodtak nagyon a második félidőben - az ex-körmendi hátvéd 12 pontot és 5 gólpasszt szerzett. A Leuven aztán egy ugyanilyen szoros meccset bukott el a hétvégén a Mons-Hainaut otthonában (77-75). Az Oostende kezdi összeszedni magát a pocsék idénykezdet után, most 98-70-re kiütötték a Liege-t hazai környezetben. A Hubo Limburg Unitedet megviselte a körmendi túra, az Okapi Aalstar szétszedte őket (105-79) Daniel Jansen 25 pontja ellenére is. A Sopron holnapi ellenfele, az Antwerp pedig továbbra is bombaformában van - ezúttal az Olaj BL-ellenfele, a Spirou Charleroi otthonában győztek 10 ponttal (82-92) - a Spirou egyébként egyelőre nyeretlen ebben az idényben, mivel a BL-ben is kikaptak az első körben a Besiktastól.

Stella Artois Leuven Bears (3-1) - Kangoeroes Willebroek (1-3)  84-80

Belfius Mons-Hainaut (2-3) - Stella Artois Leuven Bears (3-2)  77-75
Proximus Spirou Charleroi (0-4) - Port of Antwerp Giants (5-0)  82-92
Telenet Oostende (3-2) - betFirst Liege (1-4)  98-70
Crelan Okapi Aalstar (4-1) - Hubo Limburg United (1-4)  105-79

A Sopronnal egy csoportban lévő Porto javította a Benfica elleni botlását, 92-68-ra győztek a Lusitania otthonában, míg a Benfica továbbra is veretlen, az egyetlen ilyen a mezőnyben, miután 87-69-re legyőzték az Ovarensét. Lengyelországban a Stelmet Zielona Gora a Polpharma otthonában győzött 73-64-re egy hullámzó meccsen - a győztesnél James Florence volt az egyik leghasznosabb (11 pont, 5 gólpassz, 14 VAL). Hollandiában a Körmenddel egy FIBA Europe Cup csoportban lévő Donar Groningen egyelőre az egyik listavezető hibátlan mérlegével (4-0), miután most is könnyedén verték meg a Leeuwardent (73-56), az első félidőben eldőlt már az összecsapás.